Podepsal jsem, ale šlo o fiktivní dohodu o spolupráci s agentem kontrarozvědky, reagoval bývalý polský prezident a zakladatel odborů Solidarita Lech Walesa na obvinění polského Institutu paměti národa ze spolupráce s tajnými službami v 70. letech. Historka podávaná Walesou zní, že šlo o pomoc bližnímu, jenž byl sice agentem, ale také sympatizoval s dělníky v Gdaňsku. Institut naopak tvrdí, že má dvě složky s krycím názvem Bolek, které dokazují mnohaletou spolupráci.

Dalo by se říct, že jak Walesa, tak i číkoliv podpisy o spolupráci jsou symboly jedné éry. A pokud nositel Nobelovy ceny míru přispěl k tomu, že teď nikdo nemusí nic podepisovat, je to jasné plus pro něj. 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru