Podepsal jsem, ale šlo o fiktivní dohodu o spolupráci s agentem kontrarozvědky, reagoval bývalý polský prezident a zakladatel odborů Solidarita Lech Walesa na obvinění polského Institutu paměti národa ze spolupráce s tajnými službami v 70. letech. Historka podávaná Walesou zní, že šlo o pomoc bližnímu, jenž byl sice agentem, ale také sympatizoval s dělníky v Gdaňsku. Institut naopak tvrdí, že má dvě složky s krycím názvem Bolek, které dokazují mnohaletou spolupráci.

Dalo by se říct, že jak Walesa, tak i číkoliv podpisy o spolupráci jsou symboly jedné éry. A pokud nositel Nobelovy ceny míru přispěl k tomu, že teď nikdo nemusí nic podepisovat, je to jasné plus pro něj. 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru