Evropský šéf Googlu Matt Brittin napsal před pár dny obsáhlý komentář pro britský list Daily Telegraph. Obhajuje v něm, kolik největší světová internetová firma platí daní, kde a jak. "Souhlasíme, že mezinárodní daňový systém potřebuje reformu. Dlouho podporujeme, aby byl jednodušší, s jasnějšími pravidly, protože je důležité nejen platit adekvátní množství peněz na daních, ale také být vnímán jako ten, kdo platí na daních, kolik má platit," uvedl. Jeho společnost se v poslední době stala symbolem toho, jak se velkým korporacím daří snižovat si náklady pomocí daňových rájů, dohod s některými státy nebo vnitrofiremními licenčními poplatky.

Tlak na nadnárodní koncerny sílí i v Česku. Na pobočkách finančních úřadů postupně vznikají zvláštní týmy právníků a kontrolorů, kteří se zaměřují výhradně na problematiku takzvaných převodních cen mezi tuzemskými dceřinými firmami a jejich zahraničními matkami. Podniky tak například pomocí plateb za využívání know-how nebo obchodního názvu vyvádějí peníze do zemí s nižšími daněmi.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru