Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který je nástrojem takzvaného Junckerova investičního balíčku, nyní registruje žádost o financování čtyř projektů z České republiky. Na pondělní mezinárodní konferenci Investiční plán pro Evropu - Nástroj pro posílení hospodářského růstu to bez dalších podrobností uvedla evropská komisařka Věra Jourová.

Do konce loňského roku plán, nesoucí jméno šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, v EU vytvořil investice za 50 miliard eur. Během tří let plán počítá s investicemi až za 315 miliard eur (8,6 bilionu korun).

Ústřední částí plánu, se kterým předloni na podzim přišla Evropská komise, je právě EFSI založený v polovině roku 2015. Zpočátku ho má tvořit 21 miliard eur, z toho pět miliard z peněz Evropské investiční banky a 16 miliard ve formě záruk evropského rozpočtu.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová upozornila na časovou omezenost balíčku. Tyto peníze podle ní nebudou nahrazovat peníze z kohezních fondů EU, ale budou s nimi působit synergicky. "Jestliže kvůli Junckerovu balíčku přijdeme o jediné euro z kohezních fondů, bude to pro nás nepřijatelné a silně se ozveme," podotkla.

Výkonný ředitel EFSI Wilhelm Molterer uvedl, že získat peníze z balíčku bude možné téměř na vše. "Nemáme žádné kvóty pro země ani pro odvětví. Bude záležet na vás, vy si musíte vymyslet projekty," řekl účastníkům konference.

V rámci tzv. Junckerova balíčku loni v létě uzavřela Českomoravská záruční a rozvojová banka dohodu s Evropským investičním fondem o další podpoře malého a středního podnikání v ČR. To umožní čerpat českým podnikatelům úvěry v celkové výši 4,4 miliardy korun. Pomocí záruk za úvěry tak podpoří půjčky až pro 1500 malých a středních firem.

Jourová v pondělí uvedla, že v blízké době bude v rámci Junckerova plánu spuštěn projektový portál s přehledem projektů, do kterých budou moci zájemci investovat. "Na portálu bude zveřejněn investiční záměr a investoři následně uvidí, jaké možnosti a v jakých lokalitách jsou k dispozici," uvedla. Zároveň vyzvala české firmy k většímu zapojení v projektu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Prezident Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer upozornil, že fond je součástí snahy současné Evropské komise efektivněji využívat rozpočet EU a financovat projekty, které by nebylo možné financovat jinak. Cílem projektu je zacelit investiční a inovativní propast, která je mezi Evropou a zeměmi jihovýchodní Asie a USA.

EIB mimo jiné zajišťuje peníze právě z Junckerova investičního balíčku. Projekty, které by firmy chtěly s jeho využitím financovat, by se hlavně měly týkat oblastí, jež nelze financovat ze strukturálních fondů EU.

Proto také banka otevřela v pondělí v Praze kancelář, která bude vedle kontaktu s klienty zajišťovat poradenství. Veřejné instituce i soukromé společnosti tak získají snadnější přístup k informacím o možnostech financování projektů z prostředků skupiny EIB i Evropského fondu pro strategické investice a o produktech banky.

Prioritou EIB je zvyšovat dostupnost dlouhodobého financování pro malé a střední podniky. Banka by chtěla v ČR posílit svou podporu vědy a vývoje jako klíčových prvků dlouhodobého úspěšného hospodářského rozvoje.