Tomáš Havlíček, produktový manažer, ČD-TelematikaJako jedna z prvních firem jste pro své zákazníky připravili bezpečnostní službu kategorie SECaaS. O jaký produkt jde?

V našem případě se jedná o produkt ČDT-AntiDDoS. Není to ale služba cloudová. Jedná se o řešení, které nabízí ochranu před volumetrickými útoky vedenými proti infrastruktuře našich zákazníků. Přestože to není cloudová služba, tak ji lze zařadit do kategorie SECaaS, protože zákazník není nucen si pořizovat svoji technologii, ale formou služby využije naši, která ho před DDoS útokem ochrání. Technologie, kterou používáme, umí rozeznat "legitimní provoz" (tedy takový, který má k zákazníkovi opravdu směřovat) od provozu, který je tam navíc a který je balastem a linku zahlcuje. Po rozeznání je balastní provoz zahozen a k zákazníkovi směřuje pouze legitimní provoz. Díky tomu zákazníkovi fungují i nadále jeho internetové služby.

Jaké konkrétní benefity přináší tato služba vašim zákazníkům?

Konkrétní benefity jsou dány řešením, které nabízíme. V první řadě je to vlastní ochrana před volumetrickým útokem, který může zahltit přístupovou linku mezi internetem a chráněnou sítí. V druhé řadě se naše řešení odlišuje od jiných obdobných vysokou mírou automatizace a rychlou reakční rychlostí. Naše technologie jsou nastaveny tak, aby identifikovaly útok během 10 minut od jeho započetí (a během půl roku bychom tuto dobu chtěli zkrátit maximálně na 3 minuty) a poté provoz přesměrovaly do "pračky", která provoz vyčistí. Není tedy třeba čekat na to, že někdo zjistí problém, začne ho analyzovat a hledat způsoby ochrany nebo volat na dohledové centrum svého poskytovatele. Celý proces probíhá automaticky a velmi rychle.

Tomáš Havlíček, produktový manažer, ČD-Telematika.

Foto: Shutterstock, archiv redakce

Související