Právnička Tereza Jandáčková patří ke generaci, která si kariéru ráda řídí sama. Vybrala si i tým, se kterým souzní. Spoluzaložila sdružení advokátů Novalia, které se pokouší skloubit právní poradenství s novými trendy na trhu. Jejich styl služeb se podobá spíše atmosféře startupové scény, tedy nadšených začínajících podniků, než tradiční právní kanceláři se zlatými klikami a koženými sedačkami. Malý tým se zkušenostmi z mezinárodních advokátních kanceláří radí firmám v oblasti IT, zdravotnictví, financí a médií. Jejich doménou jsou fúze a akvizice s přeshraničním prvkem, včetně spolupráce se zahraničními investory.

HN: Kde jste přišla na nápad, že se vydáte jinou kariérní cestou než většina absolventů práv?

Ten nápad vznikl v angloamerické právní kanceláři, kde jsem dříve pracovala. Viděla jsem, jak funguje investování do start-upů, protože v Česku se nyní hodně rozvíjí právě startupová scéna. S kolegy, se kterými jsem pracovala, nás začala tato práce stále více bavit. Zjišťovali jsme, že bychom mohli být i blíže takovým klientům. Vidět, jak vzniká start-up a rozvíjí se, je velké dobrodružství.

HN: Vždy jste pracovala v mezinárodním prostředí. Jak vás to ovlivnilo?

Studovala jsem v zahraničí, a když pracujete v mezinárodní kanceláři, tak se učíte za pochodu. Jsem zvyklá na mezinárodní kulturu. Pracovala jsem už jako studentka od třetího ročníku, takže pracovat v cizím jazyce je pro mě naprostá samozřejmost.

Tereza Jandáčková (29)

Vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze a strávila akademický rok v Belgii na University of Antwerp, kde absolvovala program "International and European Legal Studies" zaměřený na mezinárodní právo soukromé a veřejné a na evropské právo. Po složení advokátních zkoušek se rozhodla využít své zkušenosti ze dvou významných mezinárodních advokátních kanceláří a podílet se na založení nové advokátní kanceláře NOVALIA.

HN: Byla by vaše kariéra jiná, kdybyste neměla odvahu riskovat?

Určitě. Musela jsem vykročit ze své komfortní zóny. Být ve velké advokátní kanceláři přináší řadu výhod a jistot. Začít s podnikáním ve 29 letech je samozřejmě vykročení jinam. Mám ale parťáky, kterým důvěřuji. Práce, kterou to přináší, je jiná. Kdybych zůstala ve velké advokátní kanceláři, můj kariérní postup a práce by fungovaly úplně jinak. Někdo by mi přiděloval práci. Když založíte vlastní advokátní kancelář, tak obrovsky stoupne i vlastní míra odpovědnosti. Je to však vykoupeno neskutečnou flexibilitou. Práci si organizuji podle sebe a klientů. To je obrovský benefit, protože mě nikdo nekontroluje. Novalii jsme spustili vloni v dubnu, neuplynul ještě ani rok. Jsme ve fázi rozjezdu, takže je normální, že mě práce hodně pohlcuje. Rozjíždět firmu ale nejde polovičatě, s tím jsem ovšem počítala. Musíte vykročit z té své komfortní zóny.

HN: Ve sdružení jste vzájemně partnery. Jaké to přináší výhody?

Tím, že vznikla Novalie a nejsem sama, působím důvěryhodněji. Neposkytuji jen svoji kapacitu a dovednosti. Každý z nás ví, že kolega umí perfektně něco jiného a je možné jej přizvat. Můžete ihned sestavit tým, který je silnější. Takže každý si buduje svůj brand, ale zároveň vytváří i stabilní základy a brand Novalie. Výhodná je i vzájemná zastupitelnost při práci, když onemocníte, máte rodinu či jste v nějaké složité situaci.

HN: Váš tým advokátů pracuje v open spacu a týmově, což je v právní branži trochu nezvyklé…

Fungujeme týmově a zároveň jsme všichni partnery. Každý klient tak má svého styčného důstojníka, a to je pro klienta výhoda. Já jsem chtěla takto fungovat, dělat práci přímo u zdroje a zbavit se balastu, který občas provází naši práci. Dříve jsme byli hlavně v roli, kdy jsme zastupovali zahraniční investory, kteří chtěli investovat do českého start-upu. Ale pak jsou tu ty firmy, které také potřebují pomoci. Jejich problém na začátku je, že nemají peníze na to, aby si zaplatily renomovanou advokátní kancelář. Přitom je to škoda, protože i z nich může jednou vyrůst veliká úspěšná firma.

HN: V čem se nejvíce proměňuje ­obsah právního poradenství?

Ve startupovém prostředí musíme být schopni připravit smlouvu na míru a rychle. V tom nastala obrovská změna a musím být ve střehu. Není čas dlouho přemýšlet, protože startupové prostředí si víc žádá akci a reakci.

HN: Start-upy rychle vznikají a také zanikají. Jak se ošetřují smlouvy? Mladá generace odmítá šablony…

Naším úkolem je vytvořit právní prostředí, aby bylo důvěryhodné pro investora. Ten chce předložit smlouvy, aby viděl, jak firma funguje. Zejména pro zahraničního investora je toto důležité, jinak nemáte šanci. Základem je dobrá smlouva mezi společníky hned na začátku. Upravuje, co se bude dít, když bude chtít třeba společník odejít. Právní služby něco stojí, ale aby v budoucnu nevznikly velké problémy, není šance se bez nich obejít.

HN: Máte za sebou start, co si přejete, aby bylo dál?

Chceme, aby Novalia rostla. Začali jsme trochu jinak, nemáme metu porazit třeba nějakou prestižní kancelář. Spíše si představujeme, jak má naše advokátní kancelář vypadat, aby to byla zdravá firma. V mém pojetí to znamená, jaké mám kolegy, jestli jsou všichni spokojení a zda vše stojí na pevných základech, nebo je tam někdo, kdo to třeba celé uzurpuje. Máme svá pravidla, stanovy, ale v prvopočátku musíte mít prostě důvěru. Začít podnikat, aniž byste partnerům důvěřovala, je cesta do propasti. Druhá a ještě důležitější věc je pak ta, abychom měli spokojené a zajímavé klienty.