Předseda Evropské rady Donald Tusk přiletí v úterý do Prahy jen na několik hodin. Jde o jeho čtvrtou zastávku v politickém "maratonu", který se rozhodl vykonat ještě před zahájením summitu v Bruselu. Tusk se chce do čtvrtečního dopoledne setkat se 14 významnými evropskými politiky a navštívit dohromady pět zemí.

Evropští lídři se chystají na jeden z nejklíčovějších summitů v historii EU, který by podle samotného Tuska mohl zásadním způsobem ovlivnit budoucí směřování celé unie.

"Je nejvyšší čas, abychom začali naslouchat argumentům toho druhého více než svým vlastním. Riziko rozpadu je skutečné, tento proces je velmi křehký a je potřeba s ním zacházet velmi opatrně. Co se jednou rozbije, již nepůjde opravit," napsal v pondělí na svém twitterovém účtu.

V Bruselu se budou řešit dvě hlavní témata, která dlouhodobě způsobují napětí mezi členy unie – imigrační krize a možný odchod Velké Británie z EU. Tusk proto nechce ponechat nic náhodě a snaží se osobně setkat a promluvit si s co nejvíce představiteli členských zemí.

V pondělí v pravé poledne se Tusk setkal v Paříži s prezidentem Françoisem Hollandem a poté nastoupil do soukromého letadla, aby stihl schůzku s hlavou Rumunska Klausem Johannisem.

Úterkem Tusk ve své cestě napříč Evropou pokračuje. Ráno navštívil Athény a setkal se s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Ve 13.30 bude v Praze jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou hlavně o dopadech britských požadavků na české zájmy. Londýn chce totiž mimo jiné omezit volný pohyb osob a zrušit povinnost platit sociální dávky občanům z jiných zemí. Schválení takového opatření by mělo pro Čechy žijící a pracující na britských ostrovech negativní důsledky.

Svůj den Tusk zakončí v Berlíně rozhovorem s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Středa bude pro šéfa Evropské rady sice chudší co se destinací týče, ale o to více si to vynahradí v počtu a rozmanitosti politických osobností, se kterými se setká. Ať už jde o premiéra Lotyšska Marise Kučinskise, předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera nebo představitele zemí potýkajících se s uprchlickou vlnou: s prezidenty Makedonie či Srbska.

Jelikož budou tato jednání obzvlášť náročná, Tuskovi bude u rozhovorů asistovat "kolega" z Evropské komise Juncker.

Před začátkem summitu chce Tusk ještě vyjasnit situaci v Turecku, do kterého proudí množství syrských uprchlíků. Hned ráno se proto sejde s premiérem Ahmetem Davutogluem. Vzhledem k předchozím velmi komplikovaným jednáním s hlavou Turecka Recepem Tayyipem Erdoganem, který EU opakovaně vydíral a vyhrožoval "vypuštěním" uprchlíků do Evropy, ani v tomto případě nepůjde o snadné jednání.