Soukromá francouzská galerie Pinacotheque de Paris (Pařížská pinakotéka), která vystavovala mimo jiné díla Picassa, Rembrandta či Duchampa, v pondělí po devíti letech ukončí svou činnost.

Důvodem je pokles počtu návštěvníků po teroristických útocích z loňského ledna a listopadu, jak uvedla agentura AFP.

Atentátníci loni v lednu ve francouzské metropoli zabili 17 lidí včetně kreslířů časopisu Charlie Hebdo. V listopadu zahynulo při jiných útocích 130 lidí.

Galerii, která leží v osmém pařížském obvodu na náměstí Madeleine, zhruba kilometr od muzea Louvre, údajně v současnosti navštěvuje až o čtvrtinu méně lidí než před dvěma lety.

Finanční problémy ale instituce měla už před listopadovými teroristickými útoky. Již 3. listopadu byla na firmu Art Heritage France, která pinakotéku provozuje, uvalena nucená správa.

Podle kunsthistorika a ředitele galerie Marca Restelliniho pinakotéka "stejně jako ostatní muzea v Paříži zaznamenala značný úbytek návštěvníků, a nemůže si tak nadále dovolit zůstat v tak drahé lokalitě".

Za špatnými výsledky jsou podle ředitele hlavně "smrtící hospodářské podmínky v důsledku útoků z 13. listopadu", jak uvedl. Na rozdíl od státních muzeí musela pinakotéka platit nájem a nemohla využít nižší sazby DPH při prodeji vstupenek.

Ještě vloni přitom výstava zaměřená na Gustava Klimta a vídeňskou secesi do pinakotéky přilákala téměř 400 tisíc návštěvníků.

S koncem galerie se návštěvníkům předčasně uzavře i aktuální výstava věnovaná módnímu návrháři Karlu Lagerfeldovi. Ta měla původně bežet do března.

Pinakotéka se otevřela roku 2007. Sídlila ve dvou budovách, kde disponovala výstavními plochami o výměře 5000 metrů čtverečních. Podle agentury Reuters se galerie zaměřovala především na dočasné výstavy, uspořádala například přehlídku děl Modiglianiho, kovových prací starých Inků nebo obrazů z takzvaného nizozemského zlatého věku, tedy 17. století.

Nejčastěji pinakotéka vystavovala zápůjčky ze soukromých sbírek, mezi nimiž byla i díla Pabla Picassa, Rembrandta, Tintoretta, Françoise Bouchera, Pietera de Hoocha či Marcela Duchampa. Díla, která měla pinakotéka ve vlastních sbírkách, nyní poskytne své sesterské instituci v Singapuru.

Soukromá muzea umění patří ve Francii spíš k výjimkám, většinu institucí spravuje stát. To neplatí o muzeu Fondation Maeght na jihovýchodě Francie nebo nedávno otevřené pařížské Fondation Louis Vuitton.

Podle agentury Reuters návštěvnost pařížských muzeí vloni klesla průměrně o 5 procent. Louvre, který je nejnavštěvovanějším muzeem na světě, vloni přivítal 8,7 milionu návšěvníků. V předchozím roce to bylo 9,3 milionu.