Facebook samozřejmě vytváří sociální bublinu, která nemá nic společného se skutečným světem. Ale taky vám občas i při vědomí oné bubliny, byť má třeba pět tisíc členů, což už je celkem zajímavý sociologický vzorek, ukáže docela pozoruhodné, důležité a tak trochu děsivé věci.

Takže když se ve středu zničehonic začal na Facebooku objevovat ve velkém text o založení Evropské romské strany, které vzápětí utekl pokladník i s vybranými penězi, bylo zřejmé, že se něco děje.

Protože, kdybyste to náhodou po těch letech zapomněli, tohle je přece jeden z nejslavnějších hoaxů české žurnalistiky. Do světa jej v únoru 2012 vyslaly Parlamentní listy a docela brzy se za tenhle úplně vylhaný úlet omluvily − a to jsou obvykle schopny s vážnou tváří a katastrofickým titulkem otisknout i mastný papír od sekané.

Jenže než se díky pečlivé práci serveru Romea.cz přišlo na to, že je to celé jen obyčejná rasistická báchorka, začala se vděčně šířit po světě s razítkem "seriozních" a masově čtených médií. Úleva, kterou editorům a čtenářům tahle neexistující zpráva přinesla, byla hmatatelná i přes obrazovku vašeho notebooku: všichni přece víme, že Cikáni kradou, tady máte důkaz − a pokud to náhodou nesedí, stejně kradou, náš nebezpečný svět plný nástrah si nenecháme od nikoho barvit na růžovo. Jak říká jedna velká facebooková moudrost, sice to není pravda, ale mohla by být.

Že se tenhle výtvor znova na světě zjeví v týdnu, kdy se v Praze demonstruje proti lidem vyznávajícím jedno v kraji neznámé a podezřelé náboženství a kdy kdosi hodí zápalnou lahev (nebo světlici, pokud to někoho uklidní) proti centru Klinika, vážně není náhoda.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru