Tradiční české smetanové krémy jako Bobík nebo Lipánek, ale i některé ovocné jogurty zřejmě budou muset změnit recepturu. Dnes si je děti mohou za poloviční cenu koupit ve školách díky dotacím z Evropské unie. Ta však chce, aby byly méně sladké.

Program Mléko do škol, který měl podpořit konzumaci mléčných výrobků, vznikal před více než 10 lety. Přístup k dětské stravě se od té doby změnil.

Evropa žije debatou o zdravém životním stylu, Brusel se proto rozhodl omezit limity cukru, tuku a soli u výrobků dodávaných do škol. A to dokonce tak, že by neprošel žádný smetanový krém, ovocný jogurt ani některá mléka s příchutí.

Mlékařům tak zřejmě nezbude nic jiného než se přizpůsobit a množství cukru v jogurtech či mléčných nápojích dodávaných do škol snížit. Připustil to ministr zemědělství Marian Jurečka, ale i jeden z dodavatelů programu Mléko do škol, ředitel společnosti Laktea Michal Němec. "Je to obecný trend a určitě k němu budeme muset přikročit. V EU se velice tvrdě diskutuje o tom, jaké výrobky by do programu měly být zařazené," míní.

Mléko do škol

Co si děti mohou koupit

Výběr z nabídky výrobků za dotovanou cenu:
Neochucené mléko… 4 Kč
Ochucené mléko… 5 Kč

Školní jogurt ochucený… 5 Kč
Smetanový krém… 5 Kč

Výše dotací

Mléko se do škol za dotovanou cenu dodávalo prakticky od roku 1989. Při vstupu do Evropské unie v roce 2004 se začaly využívat unijní peníze. Loni mlékaři dostali na dotacích 60 milionů korun, z toho 12 milionů korun zaplatila unie, zbytek stát.

Nové podmínky

Dotace by prioritně měly podpořit pití čerstvého mléka, až pak mají přijít na řadu neochucené mléčné výrobky. U výrobků ochucených přírodním aromatem půjde podpora jen na mléčnou složku.

Výjimečně a po konzultaci s EU se mohou dodávat i výrobky s přidaným cukrem.

Od zdi ke zdi, zlobí se mlékaři

Mlékaři se zatím snaží lobbovat za to, aby podmínky nebyly tak přísné.

"Odmítáme extrémy. Ještě nedávno se ve školách prodávala cola a nově tam budou smět jen bílé jogurty?" říká místopředseda Českomoravského svazu mlékařů Petr Vybíral.

Pokud jde o "snížení na rozumnou úroveň", jak říká, tak jsou debatě přístupní.

"Asi si nebudeme nalhávat, že je celá řada možností, jak v těchto výrobcích podíl sacharózy snížit, abychom šli zdravou, ale střední cestou," přiznává, že vyrobit méně sladký jogurt je možné. Madeta, která do škol dodává hlavně smetanové krémy či mléka značky Lipánek, už na snižování cukru u svých výrobků pracuje. "Snažíme se všem nařízením a vyhláškám, ať už si o nich myslíme cokoliv, přizpůsobit," říká tisková mluvčí firmy Marta Faktorová.

Největší problém je, zdá se, v případě smetanových krémů. Předseda mlékárenského svazu Jan Kopáček tvrdí, že když je vyrobili podle nově chystaných norem, "nedaly se jíst".

"To jsou výrobky s padesátiletou tradicí. Bílé jogurty či neochucená mléka dětem chutnat nebudou a jíst mléčné výrobky přestanou," přidává se Jan Jarmar, manažer kvality Bohušovické mlékárny, která vyrábí krém Bobík.

Pokud se jim nepodaří vyjednat výjimku nebo pravidla změnit, budou se muset přizpůsobit. Přijít o dotace by pro ně bylo bolestivé. "Z hlediska ekonomiky by to pro nás byl velký výpadek," říká Jarmar.

Změny by ocenili výživoví poradci, kteří už léta upozorňují na to, že dětské výrobky, jogurty i zmíněné smetanové krémy jsou moc tučné i sladké.

Omezení čeká i další potraviny

Limity na cukr, sůl i tuk u výrobků nabízených ve školách se ale netýkají jen projektu Mléko a ovoce do škol. Loni na jaře prošel zákon, který prodej nezdravých potravin ve školách zakazuje. Tehdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chtěl ze škol dostat hlavně smažené brambůrky, bagety s majonézou či čokoládové tyčinky. Už tehdy ale mnozí upozorňovali, že bude složité určit, co do kategorie nezdravých potravin zařadit.

To je úkol vyhlášky, která měla platit už od loňského září, ale stále není hotová. Ministerstvo školství nyní vypořádává připomínky k návrhu. Limity pro ostatní výrobky jsou ale ještě přísnější. Rozčilují se tak nejen mlékaři, ale třeba i pekaři či dodavatelé ovocných šťáv.

jarvis_56bb7f65498ebce3125637b2.jpeg
Méně sladké jogurty. Výrobci jogurtů a ochucených mlék ze změn nadšeni nejsou, pro výživové poradce je to vítězství: minimálně jogurty nabízené ve školách budou obsahovat méně cukru a tuku.
Aktuálně.cz - Vojtěch Marek
Související