Tvrdý souboj mezi uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem ve čtvrtek předznamenal úterní primárky ve státě New Hampshire, které budou druhou etapou výběru kandidátů před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Clintonová, která je celostátně favoritkou Demokratické strany, se utkala se Sandersem v debatě ve městě Durham. Snažila se snížit Sandersův náskok ve volebních preferencích, který v New Hampshire dosahuje 20 procent.

Debatu poznamenala dosud nejsilnější konfrontace názorů obou politiků. Zatímco Sanders vykreslil svou soupeřku jako reprezentantku "washingtonského establishmentu" a politickou rutinérku s vazbami na Wall Street, Clintonová označila Sanderse za politika nereálných slibů. Podle amerických komentářů si bývalá první dáma počínala nezvykle agresivně a byla v debatě útočnější.

"Co je moc, je moc. Máte-li co říci, řekněte to přímo," okřikla Clintonová svého soupeře, který tvrdí, že směr její kampaně určují dary bankéřů z Wall Street. "Nenajdete jediný názor, jediný volební hlas, který se změnil v důsledku darů, které jsem dostala," prohlásila Clintonová. "Je čas s touto vymyšlenou špinavou kampaní skončit," dodala.

Podle agentury AP útočnost Clintonové podnítilo její jen těsné vítězství z volebního shromáždění v Iowě, kterým tento týden maraton výběru prezidentských kandidátů v USA začal, a vyhlídka vysoké porážky při úterních primárkách v New Hampshire. Oba soupeři se v debatě přeli o to, kdo je důvěryhodnějším nositelem progresivních myšlenek.

Sanders zopakoval svou tezi o potřebě "politické revoluce", ale Clintonová zpochybnila jeho schopnost prosadit podobné radikální názory v republikány ovládaném Kongresu. "Pokrokový politik je ten, kdo dokáže pokrok zajistit," poznamenala bývalá ministryně zahraničí.

Debatu demokratických politiků pak ovládly hlasité spory o systém zdravotního zabezpečení, podporu vzdělávání a zahraniční politiku. Sanders zejména kritizoval skutečnost, že Clintonová v roce 2002 hlasovala pro americkou invazi do Iráku.

Clintonová naopak napadla Sanderse za jeho ambiciózní plány na reformu zdravotnictví a školství. Sanders chce ve svém programu prosadit univerzální zdravotní zabezpečení pro všechny Američany a bezplatné vysokoškolské vzdělání. "Neslibuji, co nemohu dodržet," komentovala Clintonová jeho sliby.

Průzkumy dávají Sandersovi před hlasováním v New Hampshire až dvacetiprocentní náskok.

Clintonová se v debatě snažila tlumit očekávání, že by v tomto liberálním státě na severovýchodě USA mohla výrazněji uspět. Faktická remíza z Iowy podle agentury Reuters ukázala, že oba politiky čeká dlouhý zápas, přestože ještě nedávno byla Clintonová výraznou favoritkou.