Španělsko potvrdilo nákazu virem zika u těhotné ženy, která přijela z Kolumbie. Jak napsal španělský deník El Mundo, jde o první případ nákazy tímto virem u těhotné ženy v Evropě. Ve Španělsku je podle listu již více případů nákazy virem zika, ale tento je prý nejzávažnější.

Virus zika je totiž nebezpečný zejména pro vývoj plodu. Brazílie ve čtvrtek zároveň potvrdila případ nákazy virem zika transfúzí krve.

Agentura Reuters informovala, že v Brazílii zatím existovalo pouze podezření, že se tento virus může krví přenášet, kvůli čemuž už USA minulý týden zakázaly dárcovství krve pro lidi, kteří byli virem zika nakaženi. Také Brazílie tento týden vydala nařízení pro zdravotnická zařízení neodebírat krev lidem nakaženým virem zika dříve než po 30 dnech.

Zdravotnické úřady města Campinas v brazilském státě Sao Paulo ve čtvrtek potvrdily, že pacient léčený v jejich nemocnici loni v dubnu se nakazil virem zika po opakovaných transfúzích krve. Nakonec zemřel, ale ne kvůli nákaze, nýbrž na střelná zranění kvůli nimž byl hospitalizován.

Dosud bylo potvrzeno, že virus zika se přenáší pouze komářím štípnutím. V úterý informovaly úřady v americkém Texasu o případu údajného přenosu viru zika pohlavním stykem.

Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvacítky zemí amerického kontinentu. Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů). Nebezpečí ale hrozí těhotným ženám, neboť infekce podle podezření možná způsobuje u dětí mikrocefalii (nedostatečný vývoj mozku).

Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína, na níž nyní brazilští vědci spolupracují s výzkumníky v USA. Vývoj vakcíny ale může trvat i tři až pět let.