Kulturní výbor pražského zastupitelstva doporučil rozdělit v rámci partnerství pro kulturu a cestovní ruch 8,83 milionu korun. Podporu navrhuje například pro Divadlo v Řeznické a Festival spisovatelů Praha, které v běžném grantovém systému na podporu kultury peníze letos nedostaly. Návrh výboru musí ještě schválit městská rada.

Pro kulturu výbor navrhuje rozdělit 5,3 milionu a na cestovní ruch 3,55 milionu korun. Nejvyšší podporu v cestovním ruchu získaly Svatojánské slavnosti Navalis. Letos se květnové slavnosti na vodě, koncert barokní hudby, mše a procesí uskuteční v Praze poosmé.

Statisícovými částkami byly podpořeny také výstava českého skla Concerto Glassico, konference Forum 2000, gastrofestival Praha pije víno a prezentace díla spisovatele Bohumila Hrabala v amerických městech.

V oblasti kulturních partnerství by největší navrhovanou podporu 1,5 milionu korun letos mělo získat Divadlo v Řeznické. Divadlo v posledních letech pravidelně získávalo granty hlavního města, pro letošní rok byly jeho žádosti zamítnuty.

"Předchozí grantová komise dávala přednost divadlům s inovativní dramaturgií, teď spíš klasickým. Vy jste obětí této názorové změny," řekl člen výboru Václav Novotný za TOP 09.

Matěj Stropnický za Stranu zelených a Trojkoalici označil divadla po přechodu na jinou právní formu za "oběti transformace".

Divadlo v Řeznické bylo příspěvkovou organizací Prahy 1, v roce 2008 se podobně jako další pražská divadla změnilo na obecně prospěšnou společnost a bylo nuceno si hledat jiné zdroje financování.

Podporu 900 tisíc korun by měl získat Festival spisovatelů, který také letos na rozdíl od předchozích tří let neuspěl v grantovém řízení. Milionem chce výbor podpořit festival Czech Architecture Week.

Návrh také počítá se statisícovými dotacemi pro festivaly Mezi ploty, FestMichael, Grafika roku 2016 a sochařské sympozium, výbor by chtěl podpořit také původně zrušený koncert tenoristy Jonase Kaufmanna v Obecním domě.

Celkem v oblasti partnerství měla Praha k rozdělení 15 milionů korun pro cestovní ruch a deset milionů korun pro kulturu.

Ve středu radní pro kulturu Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici potvrdil přidělení dalších pěti milionů korun z rezervy. Loni bylo k dispozici devět milionů korun.

Kulturním institucím Praha letos rozdělila 300 milionů korun v grantech. V rámci jednoletých grantů 96 milionů a zbylých 203 milionů připadá na letošek v rámci víceletých grantů přidělených dříve. Na roky 2017 až 2020 rozdělí dalších 29 milionů korun.

Největší podporu dostalo Divadlo Semafor (7,2 milionu korun), Divadlo Na Fidlovačce (pět milionů korun), končící soubor Divadla Komedie (4,7 milionu) a Studio Hrdinů (4,2 milionu).

Divadlo v Řeznické, které ve středu výbor navrhl podpořit, víceletý ani roční grant nedostalo, stejně jako Divadlo Bez zábradlí.

Související