Začíná to často hned po škole. Už od třetího ročníku střední školy si ti podnikavější malují, jak rozjedou svůj první byznys. Ale pak narazíte na úředního šimla. Podle studie Doing Business průměrná doba založení firmy trvá dlouhých 19,5 dne. Ale dobrá, nějak to zvládnete. Pak si začnete počítat, kolik budete muset platit na nemzdových nákladech, a zjistíte, že opravdu hodně. Vyšší podíl sociálního pojištění na celkových nákladech práce mají jen v Belgii, Francii, Itálii a Estonsku. Touha podnikat je ale prostě silnější. Dřete, prosperujete a přijde doba, kdy vám přijde výhodné, či dokonce nutné se přihlásit k platbě DPH. A v té chvíli ztratíte poslední zbytky iluzí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru