Mladí lidé chodí v ulicích tuniského města Kaserín, kde už od minulého týdne probíhají demonstrace proti nezaměstnanosti. Tunisko je sice považováno za inspirativní případ země, která před pěti lety prošla arabským jarem, tedy povstáním proti zkostnatělým totalitním režimům, přitom se jí ale podařilo vyvarovat tomu, aby padla v plén islamistům.

Země má novou ústavu, pořádají se tam svobodné volby a politická scéna funguje na základě státoprávního kompromisu mezi sekulárními a konzervativními stranami, jemuž se dostalo mezinárodního ocenění v podobě loňské Nobelovy ceny za mír. Jenže ekonomicky si lidé nepolepšili, nezaměstnanost je větší než před revolucí před pěti lety.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru