Mladí lidé chodí v ulicích tuniského města Kaserín, kde už od minulého týdne probíhají demonstrace proti nezaměstnanosti. Tunisko je sice považováno za inspirativní případ země, která před pěti lety prošla arabským jarem, tedy povstáním proti zkostnatělým totalitním režimům, přitom se jí ale podařilo vyvarovat tomu, aby padla v plén islamistům.

Země má novou ústavu, pořádají se tam svobodné volby a politická scéna funguje na základě státoprávního kompromisu mezi sekulárními a konzervativními stranami, jemuž se dostalo mezinárodního ocenění v podobě loňské Nobelovy ceny za mír. Jenže ekonomicky si lidé nepolepšili, nezaměstnanost je větší než před revolucí před pěti lety.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru