Žena na snímku se jmenuje Tainara Lourencová, je v pátém měsíci těhotenství a bydlí ve slumu v brazilském velkoměstě Recife. Podobně jako 400 tisíc aktuálně těhotných Brazilek žije ve strachu z komárů rodu Aedes, kteří šíří virus zika. Ten způsobuje mikrocefalii, těžkou vývojovou poruchu, jež vede k zastavení vývoje mozku u lidského plodu.

Brazilská vláda slíbila rozjet program rozdávání repelentů chudým ženám a současně proti komárům nasadila armádu. Virus se šíří po celé Jižní Americe. Kolumbijská vláda už doporučila párům odložit plány na těhotenství o šest až osm měsíců. České ministerstvo zdravotnictví doporučuje těhotným ženám, aby se vyhnuly cestám do Latinské Ameriky.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru