Žena na snímku se jmenuje Tainara Lourencová, je v pátém měsíci těhotenství a bydlí ve slumu v brazilském velkoměstě Recife. Podobně jako 400 tisíc aktuálně těhotných Brazilek žije ve strachu z komárů rodu Aedes, kteří šíří virus zika. Ten způsobuje mikrocefalii, těžkou vývojovou poruchu, jež vede k zastavení vývoje mozku u lidského plodu.

Brazilská vláda slíbila rozjet program rozdávání repelentů chudým ženám a současně proti komárům nasadila armádu. Virus se šíří po celé Jižní Americe. Kolumbijská vláda už doporučila párům odložit plány na těhotenství o šest až osm měsíců. České ministerstvo zdravotnictví doporučuje těhotným ženám, aby se vyhnuly cestám do Latinské Ameriky.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru