Britskému premiérovi Davidu Cameronovi nestačí návrh Evropské unie na zavedení takzvané záchranné brzdy pro případ, že přistěhovalci z jiných unijních zemí zahltí sociální systém přijímajícího státu, tedy v konkrétním případě Británie. Brusel reagoval na britskou snahu omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přicházejí z jiných zemí EU. Londýn usiluje o uvolnění svazků s unií a plánovanou dohodu se zbývajícími 27 členy EU chce předložit britským voličům v referendu nejpozději do konce příštího roku.

"Chceme skoncovat s myšlenkou, že výměnou za něco nebude nic. Říkalo se, že to není možné, ale na stole už nyní leží návrh. Není ale ještě dost dobrý, je zapotřebí více práce, ale děláme pokroky," řekl Cameron televizi BBC po setkání s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

"Učinili jsme dnes pokrok, ale to nestačí, bude to těžké," řekl také britský ministerský předseda zpravodajské televizi Sky News. "V případě, že smlouva bude dobrá, přijmu ji, pokud tomu tak nebude, tak ji nepřijmu," dodal Cameron.

Premiér už před odletem do Bruselu dal v Londýně najevo, že dosavadní unijní odpověď na britské požadavky nejde dostatečně daleko. Dodal nicméně, že je povzbuzující, že Evropská komise přichází s nápady, jak Británii vyhovět.

Mnohé unijní země mají problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí EU. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen lidé, kteří v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně Česka.

Protinávrhem Bruselu je "záchranná brzda" či pojistka, která by státům EU umožnila v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí osmadvacítky. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké vyjednávání uvedla, že unie chce ale donutit Londýn, aby nejprve prokázal, že jeho sociální systém je v ohrožení. Navíc ostatní státy EU mají i tak mít právo veta na to, aby byla "brzda" použita.

Camerona čeká v neděli v Londýně schůzka s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, který doufá, že některé z nejsložitějších otázek, zejména ty kolem migrace, půjde vyřešit během víkendu, aby mohl předložit rámcovou dohodu k posouzení vedoucím představitelům ostatních 27 zemí začátkem příštího týdne.

Shody se už nejspíš dosáhlo z velké části nebo zcela ohledně dalších tří požadavků Londýna, tedy v oblastech jako jsou snahy o vyšší konkurenceschopnost, méně byrokracie či výraznější zapojení národních parlamentů do unijního rozhodování.

Dohodu chtějí mít premiéři a prezidenti evropských zemí připravenou do únorového summitu EU. Cameron ale už dříve upozornil, že je připraven vyjednávat dál, pokud nebude s evropským protinávrhem dostatečně spokojen.