Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil pokuty za kartel sedmi drůbežářských firem z roku 2006. Případem se znovu zabýval poté, co mu jej vrátily soudy.

O existenci kartelu prý nebylo pochyb, sankce bylo ale nutné vypočíst znovu. Přesto se prakticky nezměnily, nejvíc má zaplatit Agro Jevišovice ministra financí Andreje Babiše, konkrétně 8,25 milionu korun. Řekl to předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Gorenje dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 14 milionů za kartel. Firma určovala prodejcům ceny - čtěte ZDE

Rozhodnutím ÚOHS ale případ nekončí, Agro Jevišovice totiž podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Potvrdila to mluvčí soudu Simona Tesařová.

Drůbežářské podniky měly v době uzavření dohody na českém trhu zhruba šestinový podíl a ročně vyprodukovaly 50 tisíc kilogramů drůbežího masa.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle ÚOHS se v prosinci 2006 dohodly na postupu vůči odběratelům a dohodu převedly do praxe. Od odběratelů firmy chtěly, aby dávali za kilogram masa víc než tehdejších 19 korun, a vyzvaly ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dostávat méně než 20 korun.

"Nové rozhodnutí je v zásadě totožné, jako předchozí druhostupňové, soud pouze vyžadoval upřesnění ohledně období, z něhož se bral obrat pro uložení sankce," uvedl Rafaj.

Zemědělské družstvo Roštýn má zaplatit 469 000 korun, Zeva Chlístovice 343 000 korun, Sušárna Pohořelice, s.r.o. 3,5 milionu korun, Agroprodukt, spol. s r.o. 434 000 korun, Karlov 596 000 korun a Zemědělské družstvo Petřín 619 000 korun.

Související