Vláda ani nestačila definitivně schválit posílení policejního sboru o čtyři tisíce lidí a policejní prezident Tomáš Tuhý už přemýšlí o dalším plánu. Jak si nejen nováčky, ale i zkušené policisty udržet, aby neodcházeli do soukromých firem za lepšími podmínkami. Chce na to jít přes peníze.

Takřka denně se teď radí s ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD, jak pro policii prosadit u premiéra Bohuslava Sobotky a především ministra financí Andreje Babiše plošný nárůst platů.

"Byl bych rád, kdyby se nám podařilo prosadit navýšení tarifů a tabulek. Když se podíváme na nástupní plat policisty, tak je téměř srovnatelný s podporou v nezaměstnanosti," upozorňuje Tomáš Tuhý v rozhovoru pro HN.

Nový policista bere šestnáct tisíc korun hrubého. Podle Tuhého je to málo. "Domnívám se, že kvůli rizikům, která dnes policista podstupuje a při nichž chrání svou zemi, by se nástupní plat měl pohybovat nad úrovní dvaceti tisíc korun," dodává první muž policie.

Tuhý už loni plánoval výrazně přidat těm nejlepším detektivům, například úspěšným specialistům z elitních útvarů, které bojují proti organizovanému zločinu, korupci nebo pašerákům drog. Představoval si, že by mohli brát klidně i sedmdesát tisíc měsíčně. Policisté by tak neutíkali do privátní sféry a lépe by odolávali lákadlu korupce.

Jenže policejní prezident narazil na služební zákon, který takhle extrémní odměňování nedovoluje. "Motivujeme je alespoň odměnami, ale není to dostatečné," říká Tuhý.

16 tisíc korun

hrubého je podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého současný nástupní plat policisty. Tuhý tvrdí, že je to málo. Představoval by si více než dvacet tisíc hrubého.

Policii, kde nyní pracuje čtyřicet tisíc lidí, by se vyšší platy podle Tuhého hodily ještě z jednoho důležitého důvodu: kvůli konkurenčnímu boji s dalšími ozbrojenými složkami státu. Také armáda, celníci nebo tajné služby budou v příštích letech masivně nabírat nováčky. Rovněž jich budou potřebovat tisíce a loví v podobných kruzích: touží po mladých a zdravých lidech. "Je to pro nás velká výzva, budeme se s tím muset poprat," podotýká Tuhý.

Odmítá však zavádět náborové příspěvky, které má třeba armáda. Pokud o konkrétního uchazeče hodně stojí, může mu nabídnout při nástupu jako motivaci až čtvrt milionu korun. Vojáci zároveň každý měsíc pobírají i štědré příspěvky na bydlení, které u policie nejsou. Armáda navíc hodlá změkčit pravidla pro přijímání. Zejména na pozicích, kde není potřeba fyzická zdatnost, například u počítačových odborníků. Snazší cestu k vojákům by nově měli mít třeba alergici nebo lidé trpící ekzémy.

Podle Tuhého se bez takových pobídek policie obejde, uchazečů se hlásí stále dost. Motivuje je jistota zaměstnání, ale i současná neklidná situace v Evropě.

"Ze vstupních dotazníků uchazečů o práci u policie vyplývá, že lidé se chtějí aktivně zapojit do obrany státu, obléknout uniformu. Probouzí se v nich vlastenectví," říká policejní prezident. Neobává se přitom, že se do řad policie dostane mnoho pravicových radikálů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Víme, že se společnost radikalizuje, i proto přezkoumáváme aktivity uchazečů z veřejně dostupných informací. Také psychologické testy nám napovědí, jestli ti lidé nejsou agresivní," dodává Tuhý.

Podle nové koncepce, kterou má nyní vláda a o jejíchž detailech už HN informovaly, chce policie přijmout během příštích pěti let čtyři a půl tisíce lidí. Především kvůli zvýšené migraci a vyšší hrozbě teroristických útoků. Ministři ale v polovině ledna odložili materiál na březen. Jde o peníze.

"Kapacity posílit musíme, nikdo z členů vlády ten záměr nezpochybnil. Ale čeká nás debata o rozpočtovém výhledu, součástí té debaty bude i tento dokument," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Policie chce přijímat především posily do ulic, odborníky na kyberkriminalitu a detektivy na boj s mafiemi, proti drogám a korupci.