Nejvíc nominací na filmové ceny Český lev získaly snímky Ztraceni v Mnichově a Kobry a užovky. Ve středu to oznámila pořádající Česká filmová a televizní akademie, která vítěze oznámí 5. března v pražském Rudolfinu.
Do nominací na nejlepší film se dostaly snímky Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky, Kobry a užovky od Jana Prušinovského, Domácí péče od Slávka Horáka, Fotograf režisérky Ireny Pavláskové a Schmitke mladého Štěpána Altrichtera.
Zelenkova netradiční komedie Ztraceni v Mnichově nasbírala patnáct nominací, Prušinovského Kobry a užovky mají o tři méně. Třetí nejvyšší počet nominací, tedy devět, mají shodně snímek Domácí péče a pohádka Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis.
Nejlepší herečkou se může stát Alena Mihulová za výkon ve filmu Domácí péče, Máša Málková za roli ve snímku Fotograf, dále Tereza Voříšková díky snímku Laputa, Martha Issová za Sedmero krkavců, nebo Jana Plodková za Ztraceni v Mnichově.
Z herců byli na hlavní cenu nominováni Boleslav Polívka za film Domácí péče, Karel Roden za roli ve snímku Fotograf, Hynek Čermák za Gangster Ka, Matěj Hádek za Kobry a užovky a Martin Myšička za Ztraceni v Mnichově.
Cenu Český lev za nejlepší dokumentární film může získat snímek Evangelium podle Brabence, jejž natočil Miroslav Janek, Filmový dobrodruh Karel Zeman od Tomáše Hodana, Mallory režiérky Heleny Třeštíkové, Opři žebřík o nebe od filmařky Jany Ševčíkové nebo Vlna vs. břeh od Martina Štrby.
Novinkou letošního ročníku budou ceny za televizní tvorbu, na něž Česká televize, TV Prima, TV Nova, HBO Europe a TV Barrandov nominovaly díla do tří kategorií.
Slavnostní předávání cen Český lev proběhne 5. března v pražském Rudolfinu, galavečerem bude provázet moderátorka Lucie Výborná.
Nominace na České lvy 2016
Nejlepší film
Domácí péče – producent Slávek Horák
Fotograf – producenti Viktor Schwarcz, Irena Pavlásková
Kobry a užovky – producenti Ondřej Zima, Jan Prušinovský
Schmitke – producenti Tomáš Vach, Radim Procházka
Ztraceni v Mnichově – producent David Ondříček
Nejlepší dokumentární film
Evangelium podle Brabence – režie Miroslav Janek – producenti Vít Klusák, Filip Remunda
Filmový dobrodruh Karel Zeman – režie Tomáš Hodan – producent Ondřej Beránek
Mallory – režie Helena Třeštíková – producenti Kateřina Černá, Pavel Strnad
Opři žebřík o nebe – režie Jana Ševčíková – producentka Jana Ševčíková
Vlna vs. břeh – režie Martin Štrba – producentky Zuzana Mistríková, Katarína Štrbová Bieliková, Ľubica Orechovská
Nejlepší režie
Domácí péče – Slávek Horák
Kobry a užovky – Jan Prušinovský
Sedmero krkavců – Alice Nellis
Schmitke – Štěpán Altrichter
Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka
Nejlepší ženský výkon v hlavní roli
Domácí péče – Alena Mihulová
Fotograf – Máša Málková
Laputa – Tereza Voříšková
Sedmero krkavců – Martha Issová
Ztraceni v Mnichově – Jana Plodková
Nejlepší mužský výkon v hlavní roli
Domácí péče – Boleslav Polívka
Fotograf – Karel Roden
Gangster Ka – Hynek Čermák
Kobry a užovky – Matěj Hádek
Ztraceni v Mnichově – Martin Myšička
Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli
Domácí péče – Zuzana Kronerová
Domácí péče – Tatiana Vilhelmová
Kobry a užovky – Lucie Žáčková
Sedmero krkavců – Zuzana Bydžovská
Ztraceni v Mnichově – Jitka Schneiderová
Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli
Gangster Ka – Predrag Bjelac
Kobry a užovky – Kryštof Hádek
Padesátka – Jiří Schmitzer
Ztraceni v Mnichově – Tomáš Bambušek
Ztraceni v Mnichově – Marek Taclík
Nejlepší scénář
Domácí péče – Slávek Horák
Kobry a užovky – Jaroslav Žváček
Sedmero krkavců – Alice Nellis
Schmitke – Tomáš Končinský, Jan Fusek, Štěpán Altrichter
Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka
Nejlepší kamera
Domácí péče – Jan Šťastný
Fotograf – David Ployhar
Kobry a užovky – Petr Koblovský
Schmitke – Cristian Pirjol
Ztraceni v Mnichově – Alexander Šurkala
Nejlepší střih
Domácí péče – Vladimír Barák
Fotograf – Alois Fišárek
Kobry a užovky – Lukáš Opatrný
Schmitke – Philipp Wenning, Andrea Schumacher
Ztraceni v Mnichově – Vladimír Barák
Nejlepší zvuk
Kobry a užovky – Matěj Matuška, Michal Čech
Sedmero krkavců - Jiří Klenka
Schmitke – Cristoph Chevallerie
Vlna vs. břeh – Radim Hladík ml.
Ztraceni v Mnichově – Michal Holubec
Nejlepší hudba
Fotograf - Jiří Chlumecký
Sedmero krkavců – Vašo Patejdl
Schmitke – Johannes Repka
Wilsonov – Michal Novinski
Ztraceni v Mnichově – Matouš Hejl
Nejlepší filmová scénografie
Kobry a užovky – Jan Novotný
Sedmero krkavců - Ondřej Mašek, Peter Čanecký
Schmitke – Barbora Kačena
Wilsonov - Martin Kurel
Ztraceni v Mnichově – Ondřej Nekvasil
Nejlepší kostýmy
Fotograf – Jaroslava Pecharová
Kobry a užovky – Ivan Stekla
Sedmero krkavců – Kateřina Štefková
Wilsonov – Katarína Štrbová Bieliková
Ztraceni v Mnichově – Vladimíra Fomínová
Nejlepší masky
Kobry a užovky – Lukáš Král
Padesátka - Jana Dopitová
Sedmero krkavců - Juraj Steiner
Wilsonov – Jana Radilová
Ztraceni v Mnichově – Jana Bílková
Mimořádný počin v oblasti audiovize
Autobazar Monte Carlo
Interaktivní internetová stránka urbex.cz
Kancelář Blaník - III. série internetového seriálu
Projekt Čistíme svět fantazie
Přínos České televize k posílení domácí tvorby v roce 2015
Zlatá 60. II
Nejlepší TV film nebo minisérie
Americké Dopisy (Česká televize), režie: Jaroslav Brabec
Jan Hus (Česká televize), režie: Jiří Svoboda
Korunní princ (Česká televize), režie: Karel Janák
Případ pro exorcistu (Česká televize), režie: Jan Hřebejk
Správnej dres (Česká televize), režie: Stanislav Sládeček
Nejlepší dramatický TV seriál
Atentát (TV Nova), režie: Petr Nikolaev, Jiří Chlumský
Doktor Martin (Česká televize), režie: Petr Zahrádka
Labyrint (Česká televize), režie: Jiří Strach
Mamon (HBO Europe), režie: Vladimír Michálek
Policie Modrava (TV Nova), režie: Jaroslav Soukup
Přístav (TV Prima), režie: Jana Rezková, Jaromír Polišenský, Ján Novák
Stopy života II (TV Barrandov), režie: Tomáš Magnusek
Vinaři II. (TV Prima), režie: Petr Nikolaev, Martin Kopp
Vraždy v kruhu (Česká televize), režie: Ivan Pokorný
Nejlepší dokumentární TV film nebo seriál
Daleko za sluncem (HBO Europe), režie: Olga Špátová
Filmová lázeň (Česká televize), režie: Miroslav Janek
Holky pod zámkem (TV Nova), režie: Jiří Fedurco
LSD made in ČSSR (Česká televize), režie: Pavel Křemen
Moto cestou necestou (TV Prima), režie: Hynek Bernard
Tajemný Černobyl (TV Barrandov), režie: Martin Hlaváček
Výměna manželek (TV Nova), režie: Jana Rezková, ml., Ivana Křenová
Zvláštní znamení touha (Česká televize), režie: Václav Křístek
Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Furiant – Ondřej Hudeček
Lesapán – Pavel Soukup
Amanitas – Jakub Šmíd
Táta – Václav Huleš
Happy End – Jan Saska
Nejlepší filmový plakát
Fotograf – Jan Poukar, Jan Saudek
Kobry a užovky – Michal Tilsch (oceněný)
Schmitke – Mariana Dvořáková
Vlna vs. břeh – Gabriel Štrba
Ztraceni v Mnichově – Aleš Najbrt
Cena filmových fanoušků
Kobry a užovky – režie Jan Prušinovský (oceněný)