Vláda v pondělí schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

"Je to historicky poprvé, kdy se Česká republika takovým dokumentem zabývala. Jsme jedna z pěti zemí, která to nemá řešeno legislativou.

Měl by vzniknout zákon, který bude ukládat vznik realitního zprostředkování jako vázané živnosti. Cílem je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost zprostředkovatelů," uvedla Šlechtová.

V Česku působí podle údajů ministerstva pro místní rozvoj z loňského roku zhruba 15 300 realitních zprostředkovatelů, více jich je jen v Itálii, Španělsku a Francii.

Jeden zprostředkovatel připadá na 688 obyvatel, v čemž Česko mezi zeměmi EU s výrazným náskokem vede. Pro provozování vázané živnosti je přitom nutné prokázat požadovanou odbornou způsobilost, která spočívá v dosažení požadovaného vzdělání, v některých případech i v délce praxe.

Zákon by mělo ministerstvo podle Šlechtové vládě předložit ke schválení do konce letošního roku. "Termín účinnosti počítáme nejpozději v červenci 2017," dodala ministryně. Cílem zákona je podle ní rovněž ochrana spotřebitelů. Návrh by měl rovněž řešit pojištění odpovědnosti pracovníků realitních agentur.

Schválení věcného záměru zákona vítá Asociace realitních kanceláří ČR.

"Jsem rád, že věc postupuje tak, jak bylo v legislativním plánu vlády. Usilujeme o to už několik let a naštěstí se to dostalo už tak daleko, že o tom začaly uvažovat složky státní správy, které to mohou ovlivnit. Doufám, že ke změně dojde tak, aby byl chráněn spotřebitel a nakonec i realitní zprostředkovatel. Že to nebude moci vykonávat úplně každý, že bude muset prokázat potřebné vzdělání a chovat se podle nějakých principů," sdělil v pondělí generální sekretář asociace Jan Borůvka.

Iniciativou pro zahájení přípravy návrhu věcného záměru zákona byly podle ministerstva pro místní rozvoj především stále se opakující problémy související s činností realitních zprostředkovatelů, které vyústily až do situace, kdy se touto problematikou začal ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj zabývat sněmovní hospodářský výbor.

Věcný záměr zákona si klade za cíl především vymezit základní právní rámec realitního zprostředkování, tedy definovat realitní zprostředkování a subjekty na trhu, specifikovat podmínky pro výkon této činnosti z hlediska požadavků na odbornou a osobní způsobilost, nastavit dozorové a sankční mechanismy.

"Realitní zprostředkování je jedna ze služeb, s kterou se setkává velké množství občanů. A má garantovat minimální úroveň ochrany, která je běžná ve vyspělých zemích," uvedl k návrhu premiér Bohuslav Sobotka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru