Národní elektronický nástroj, státem spravovaný systém zadávání veřejných zakázek, bude do tří let pro všechny zadavatele povinný. V pondělí o tom na návrh ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) rozhodla vláda. 

Stát do něj investoval už přes půl miliardy korun. Nyní však NEN, jak je národní elektronický nástroj označován zkratkou, firmy téměř nepoužívají.

Spuštěn byl loni v srpnu, přestože dnes už měl mít za sebou dva roky ostrého provozu. Po svém nástupu do funkce v říjnu 2014 sama Šlechtová pozastavila přípravu systému, aby prověřila výběrová řízení, funkčnost projektu a jeho finanční náročnost. Dokončit se ale musel kvůli evropské směrnici.

"Převzala jsem projekt, který nebyl bezpečný. Proto byl spuštěn později," vysvětluje dnes ministryně.

Jenže mezitím stihla vzniknout elektronická tržiště, která plní stejnou roli, jaká se očekávala od NEN. Po pěti měsících jeho provozu se zdá, že soukromou konkurenci nezlikviduje svou kvalitou, bezpečností ani cenou.

Eviduje několik málo set uživatelů, přestože se za jeho používání na rozdíl od soukromých tržišť nemusí platit. Vévodí jim státní nebo státem řízené instituce, zejména ministerstva, soudy, policejní ředitelství, hasičské sbory a muzea.

Statistiku "zachraňuje" jen pár obcí nebo škol.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Národní elektronický nástroj samozřejmě kritizuje konkurence.

"NEN je dinosaurus, který byl naprojektován na přelomu let 2009 a 2010," píše na svém portálu provozovatel elektronických systémů E-ZAK, který do loňského srpna používalo i samotné ministerstvo pro místní rozvoj.

"Očekával bych, že za už investovaný obrovský balík peněz bude systém vyšperkovaný. Je ale uživatelsky nepohodlný a kvůli zpoždění zastaralý. Víme, že funguje, nicméně funkční není. Používat NEN nebudeme, dokud nás k tomu někdo nedonutí," řekl na sklonku loňského roku týdeníku Euro Tomáš Langr ze společnosti Otidea, která spravuje zakázky pro veřejné investory.

Za uživatelsky nevhodný považuje NEN i bývalý starosta a současný zastupitel Semil a poslanec za TOP 09 a Starosty Jan Farský. "Neuměl u zadání hlídat lhůty, odpovědi a podobně," popisuje.

Výrobci systémů pro zadávání veřejných zakázek, kteří spojili své síly ve sdružení NENEN.cz, návrh ministerstva pro místní rozvoj považují za monopolizaci trhu. Postiženi prý budou i zadavatelé zakázek, kteří už investovali do nástrojů či školení. Hrozí také žalobami.

Ministerstvo ale naopak zdůrazňuje, že pro zadavatele bude systém bezplatný, a považuje ho navíc za jednodušší. "Ministerstvo si od NEN slibuje zvýšení transparentnosti zadávání veřejných zakázek i ulehčení přístupu malých a středních podnikatelů na trh veřejných zakázek," uvádí úřad na svém webu.

Námitky proti funkčnosti systému nicméně Šlechtová neodmítá. "Možná není pohodlný, ale funguje. A budou následovat jeho aktualizace a další rozvoj," říká.