Papežovy tradiční nedělní modlitby Anděl Páně se v neděli na vatikánském Svatopetrském náměstí zúčastnilo mimo jiné sedm tisíc uprchlíků, které František na církevní setkání pozval. Odpoledne pak papež navštívil hlavní římskou synagogu, kde prohlásil, že násilí je v rozporu se třemi monoteistickými náboženstvími, tedy judaismem, křesťanstvím a islámem.

Papež se během polední modlitby obrátil na všechny uprchlíky na světě, které vyzval, aby neztráceli naději a radost ze života, uvedla agentura DPA.

"Každý z vás si nese vlastní minulost, vlastní kulturu a vlastní cenné hodnoty," řekl František ke shromážděným běžencům a přistěhovalcům, kteří pocházeli z více než 30 zemí. "Často také bohužel prožíváte utrpení, útlak a strach," dodal s tím, že jejich návštěva Vatikánu je znamením naděje. "Nenechte si tuto naději a radost ze života vzít," prohlásil.

Nedělní modlitba byla součástí mimořádného Svatého roku, který papež loni v prosinci vyhlásil a jehož tématem je milosrdenství. František dlouhodobě prohlašuje, že přistěhovalci a běženci mají právo na azyl, zároveň ale upozorňuje, že mají také povinnost dodržovat zákony a tradice hostitelských zemí.

Papež dnes také řekl, že se modlí za oběti útoků radikálů v Indonésii a v Burkině Faso. "Nechť je Bůh uvítá ve svém domě," řekl o obětech.

Při atentátech islamistů zahynulo tento týden v indonéské metropoli Jakartě osm osob a v hlavním městě Burkiny Faso Ouagadougou 29 lidí.

Odpoledne František navštívil synagogu v Římě. Po Janu Pavlu II. a Benediktu XVI. se tak stal třetí hlavou římskokatolické církve, která do římské synagogy zavítala. "My všichni patříme do jedné rodiny, rodiny Boží," řekl papež a vyjádřil přání, aby se křesťanství a judaismus dále sbližovaly a vzájemně poznávaly a uctívaly. Poukázal na "jedinečnou a zvláštní vazbu" mezi oběma náboženstvími, spočívající ve společných kořenech, a odsoudil antisemitismus.

Odsoudil také současný islamistický terorismus. "Násilí člověka vůči člověku je v rozporu s každým náboženstvím, které si zaslouží takové označení, zejména pak se třemi velkými monoteistickými náboženstvími," zdůraznila hlava římskokatolické církve.

František při své první návštěvě synagogy v postavení papeže pozdravil římskou židovskou komunitu. Položil věnec k pamětní desce připomínající hromadné zatýkání a deportace římských Židů v roce 1943 nacisty a také k druhé desce připomínající zabití dvouletého chlapečka při útoku radikálních Palestinců na synagogu v roce 1982. František se rovněž setkal se členy chlapcovy rodiny a s lidmi, kteří přežili útok, který se před vchodem do synagogy odehrál.