Ve středu by měla proběhnout volba generálního ředitele Českého rozhlasu. Kvůli očekávanému velkému zájmu se uskuteční v největší místnosti, kterou veřejnoprávní rádio disponuje: nahrávacím studiu S1, v němž obvykle zkouší symfonický orchestr. Trochu se nabízí paralela, že tato volba bude Osudová. Důvody jsou dva. Zaprvé, nově zvolený ředitel povede Český rozhlas v době plné výzev. Během šesti let se musí vypořádat s plánovanou digitalizací rozhlasového vysílání, dotáhnout do konce daňový spor se státem, a především dokončit profilaci stanic. A druhý důvod je patálie s nabouraným e-mailem Bohuslava Sobotky, ve kterém se kromě jiného objevily zprávy předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka o průběhu tendru na nového šéfa veřejnoprávního rádia. Radní přitom mají být podle zákona apolitičtí. Šafařík pravost zveřejněných e-mailů popřel a premiér se k nim kvůli policejnímu vyšetřování nevyjadřuje.

S o to větší chutí se do jejich rozebírání pustil poslanec Martin Komárek z hnutí ANO. Bývalý novinář kvůli e-mailům minulý týden svolal jednání mediálního výboru sněmovny, kterému předsedá. "Objevují se názory, že by volba mohla být zpolitizovaná," sdělil přítomným a dodal: "Nebudu skrývat, že je říkám já." V podobné atmosféře se mlátila prázdná sláma půldruhé hodiny. Poslanci nerozhodli nic, protože ani neschválili program zasedání výboru. Přispěla k tomu i Komárkova neznalost postupů a pravidel, která postupně štvala všechny přítomné, od komunistů po ODS.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru