Ve středu by měla proběhnout volba generálního ředitele Českého rozhlasu. Kvůli očekávanému velkému zájmu se uskuteční v největší místnosti, kterou veřejnoprávní rádio disponuje: nahrávacím studiu S1, v němž obvykle zkouší symfonický orchestr. Trochu se nabízí paralela, že tato volba bude Osudová. Důvody jsou dva. Zaprvé, nově zvolený ředitel povede Český rozhlas v době plné výzev. Během šesti let se musí vypořádat s plánovanou digitalizací rozhlasového vysílání, dotáhnout do konce daňový spor se státem, a především dokončit profilaci stanic. A druhý důvod je patálie s nabouraným e-mailem Bohuslava Sobotky, ve kterém se kromě jiného objevily zprávy předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka o průběhu tendru na nového šéfa veřejnoprávního rádia. Radní přitom mají být podle zákona apolitičtí. Šafařík pravost zveřejněných e-mailů popřel a premiér se k nim kvůli policejnímu vyšetřování nevyjadřuje.

S o to větší chutí se do jejich rozebírání pustil poslanec Martin Komárek z hnutí ANO. Bývalý novinář kvůli e-mailům minulý týden svolal jednání mediálního výboru sněmovny, kterému předsedá. "Objevují se názory, že by volba mohla být zpolitizovaná," sdělil přítomným a dodal: "Nebudu skrývat, že je říkám já." V podobné atmosféře se mlátila prázdná sláma půldruhé hodiny. Poslanci nerozhodli nic, protože ani neschválili program zasedání výboru. Přispěla k tomu i Komárkova neznalost postupů a pravidel, která postupně štvala všechny přítomné, od komunistů po ODS.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?