Budování socialismu a ideální společnosti má své nedostatky, ví každý, kdo zažil dobu Československa do roku 1989. Ví to moc dobře i ve Venezuele, která po 17 letech vlády socialistů vykazuje nejvyšší inflaci na světě, setrvalý pokles ekonomiky a nedostatek základních potravin i léků. Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil v pátek léčbu šokem − jeho dekret mimo jiné umožňuje vyvlastnění. Vláda také může po majitelích dopravních firem, jatek a hypermarketů požadovat, aby svoji produkci dali lidu. O zaplacení se ovšem dekret nějak zapomněl zmínit.

Prostě pořád platí, že socialismus se nejlépe buduje z cizích peněz. 

jarvis_569bc938e4b04efb608667a9.jpeg
Fronta na potraviny ve Venezuele
Foto: Reuters
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru