Dlouhodobě nízké úroky a prakticky nulová inflace změnily chování Čechů. Ti nyní méně spoří, v čemž jim "pomáhá" také solidní ekonomický růst i malá nezaměstnanost. Málokdo se dnes bojí o místo − rovněž to pohání spotřebu do rekordních obrátek.

Nová čísla tento trend podtrhují. Podle ČSÚ česká ekonomika ve srovnání s předchozím podzimem stoupla o 4,7 procenta, což je od krize nevídaný růst. Ten je poháněn i setrvale rostoucím maloobchodním prodejem. Jeho listopadový šestiprocentní růst bude prosincovou předvánoční sezonou, při níž obchodníci zažívali přímo žně, velmi pravděpodobně zcela zastíněn.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Termínované vklady jsou na ústupu. Není na nich už ani třetina úspor.
  • Fakt, že lidé mají většinu peněz ihned k dispozici, pomáhá domácí poptávce.
  • Spotřebitelské úvěry zůstávají i nadále drahé.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.