Ani ne den po zablokování facebookové stránky Islám v ČR nechceme má její záložní verze přes 30 tisíc příznivců. Dá se tak očekávat, že původních 163 tisíc podporovatelů nasbírá během několika dní.

Jedním z administrátorů xenofobní stránky je i akademik, kandidát do krajských voleb a lídr protimuslimského uskupení Martin Konvička, kterého již dříve obvinila policie za nesnášenlivé výroky na jeho profilu. V jednom ze svých komentářů například vyhrožoval muslimům, že je "namele do masokostní moučky".

Podle právničky Kláry Kalibové právě lehkost, s jakou se Konvičkův tým přesunul jen o jednu facebookovou stránku vedle, dokazuje, že je rozhodnutí Facebooku stránku zablokovat jen prázdným gestem.

"To, že nyní spadl Islám v ČR nechceme, je dobře, ale neznamená to, že to Facebook myslí s bojem proti šíření nenávisti vážně. S veřejností hraje hru na to, že zakazuje nenávistný obsah. Ale ta hra je falešná," říká odbornice na zločiny z nenávisti a ředitelka neziskové organizace In Iustitia.

Podle ní by evropští politici měli konečně začít vyjednávat s Facebookem o tom, co je na starém kontinentu ještě přípustné a co už je za hranicí zákona.

Konvička naproti tomu říká, že zablokování jeho stránky dokazuje servilnost amerického koncernu vůči politickým lídrům. "Ukazuje to jednu zásadní věc – že ani kapitalistické vlastnění prostředků, v tomto případě komunikačních, nezajistí občanské svobody, svobodu slova. Facebook jako obrovská korporace se tu chová jako lokaj evropských nebo globálních politiků, a nikoliv jako služba svým uživatelům," tvrdí.

Blokaci Facebook nevysvětluje

Facebook veřejně nevysvětluje, proč se rozhodl nějakou stránku zablokovat. "Jakým způsobem tohle Facebook vyřizuje, to je naprosto nepřehledná záležitost. Kdy se rozhodne zasáhnout, to nikdo neví," podotýká publicista a odborník na sociální sítě Petr Koubský.

Podmínky, kterými se musí řídit jeho uživatelé, jsou poměrně obecné. Zapovídají šikanu, výhrůžky, šíření nenávistných projevů nebo podněcování k násilí. Na Facebooku by se také neměla objevovat nahota a brutalita.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zatímco v případě nahých fotek Facebook postupuje rychle, u projevů nenávisti postupuje mnohem pomaleji. "Velmi rychle sundává fotky kojících žen, ale nenávistné a nacistické stránky nechává fungovat," zlobí se právnička Kalibová. Problémem je i to, že zatímco fotky dokáže ve čtyřech světových pobočkách posoudit kdokoliv, na analýzu českých komentářů společnost Marka Zuckerberga nemá dost lidí.

"Kdyby Facebook investoval jeden plat do Čecha, jeden do Slováka a jeden do Maďara, tak ho to vyjde velmi levně," dodává Kalibová s tím, že k tomu se zatím sociální síť s miliardou a půl uživatelů nemá. Podle Jana Huka z Národního centra bezpečného internetu, který se nedávno zúčastnil oficiálního školení od Facebooku, už ale společnost české analytiky najala.

Související