Čtvrteční televizní debaty republikánských uchazečů o křeslo prezidenta Spojených států se zúčastní sedm kandidátů, při poslední diskuzi v prosinci jich přitom bylo devět. Pozvání od stanice Fox, která debatu pořádá, nedostali senátor za Kentucky Rand Paul a podnikatelka Carly Fiorinaová, neboť nedosáhli potřebných výsledků v průzkumech veřejného mínění. Podle agentury AP to pro dvojici kandidátů znamená tvrdou ránu, která přišla jen tři týdny před prvním nominačním volebním shromážděním v Iowě.

Uchazeči o republikánskou nominaci se k debatě vysílané v hlavním televizním čase sejdou pošesté. Televizní síť Fox Business Network k ní na základě svých kritérií, která vycházejí z posledních volebních průzkumů, pozvala Donalda Trumpa, texaského senátora Teda Cruze, floridského senátora Marca Rubia, neurochirurga Bena Carsona, bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe, guvernéra New Jersey Chrise Christieho a guvernéra Ohia Johna Kasiche. Realitní magnát Trump, který průzkumy veřejného mínění vede, bude opět sedět ve středu pódia.

Paul a Fiorinaová se nicméně mohou zúčastnit doprovodného diskuzního klání, které stanice uvede tři hodiny před hlavní debatou. Na této méně významné diskuzi jsou očekáváni také guvernér Arkansasu Mick Huckabee či bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum, kteří se již dříve do klíčových debat nenominovali.

Volební kampaň ve Spojených státech před listopadovými volbami v současné době vrcholí, neboť v únoru začínají primárky demokratů i republikánů o stranické nominace. Vítězové stranických hlasování budou oficiálně známi na konci července, kdy rovněž započne závěrečná fáze volební kampaně.

Související