Pchjongjang zveřejnil v pátek večer videozáznam, na němž je podle něj zachycen nový test severokorejské podmořské balistické střely vypálené z ponorky. Stalo se tak tři dny poté, co KLDR přišla s tvrzením, že poprvé vyzkoušela vlastní miniaturizovanou vodíkovou bombu. Jižní Korea ale video s odpalem podmořské střely zpochybnila.

Neověřená a nedatovaná videonahrávka ukazuje severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak stojí v zimním kabátě a klobouku na palubě vojenského plavidla a sleduje střelu, která vyletí kolmo vzhůru z vodní hladiny a zažehne se ve vzduchu.

Pak následuje střih a raketa prolétává skrz mraky, což má dokázat, že střela byla schopna dosáhnout značné výšky.

Podle jihokorejských médií se ovšem nejedná o novou zkoušku severokorejské podmořské balistické střely vypálené z ponorky, ale o kompilaci záznamu testu podmořské střely KLDR provedeného v prosinci v Japonském moři a zkoušky balistické rakety Scud z roku 2014.

Svůj první úspěšný test střely SLBM (submarine-launched ballistic missile) ohlásila Severní Korea v květnu. Druhou takovou zkoušku provedl Pchjongjang v listopadu, test se ale podle odborníků nezdařil. Třetí test se pak konal v prosinci.

SLBM je balistická střela odpalovaná z ponorky, která dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné jaderné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí hlubin oceánu. To je činí nezranitelnými při prvním úderu směrovaném proti nukleárnímu arzenálu dané země. Mohou také provést odvetný úder, pokud by byly všechny pozemní jaderné síly zničeny.