Vítězem vlivné ankety BBC Sound of 2016 se stal experimentální anglický písničkář Jack Garratt.

Čtyřiadvacetiletý hudebník, který se narodil v anglickém hrabství Buckinghamshire, řekl, že je za cenu „neuvěřitelně, překotně vděčný“.

Garratt nedělá žánrově zařaditelnou hudbu, pohybuje se od elektroniky po kytarové balady. Jeho hlas může místy připomínat jak interpreta balad Eda Sheerana, tak i Toma Waitse, napsala BBC.

„Zbožňuji hru s žánry a jejich rozkládání. Hudba bez žánru je skvělá, protože vám umožňuje skákat od jednoho k druhému,“ tvrdí hudebník.

BBC o zpěvákovi, který si skládá texty, hraje na několik nástrojů a své nahrávky si sám produkuje, napsala, že zosobňuje všechny kvality potřebné k přežití v hudebním průmyslu 21. století.

„Jeho hudba je, jako by své určující vlivy Stevieho Wondera, Toma Waitse a Stevieho Raye Vaughana prohnal moderním popovým supercomputerem,“ uvedla stanice.

Garratt své debutové album nazvané Phase vydá příští měsíc pod značkou Island Records.

Jack Garratt se narodil v říjnu 1991 do rodiny učitelky hudební výchovy a policisty. "Zpíval jsem na celý barák a hrál jsem na různé nástroje, které jsme doma měli, ale nikdo mě nepovažoval za génia," vzpomněl hudebník na své dětství, v němž prý hodně poslouchal zejména Stevieho Wondera a Toma Waitse.

Ve třinácti se přihlásil do britské soutěže Junior Eurovision, kde ale skončil na posledním místě. Později pracoval na bluesovém albu, to se ale rozhodl nikdy nevydat. Později Garratt přestal studovat na vysoké škole a váhal, zda se nevydal špatným směrem.

"Zoufale jsem o něco usiloval, ale dělal jsem to ze špatných důvodů. Nebyl jsem hrdý na písně, které skládám, a hrál jsem je jen proto, že se mi líbilo, jak na ně lidi reagují," řekl hudebník.

Ten si pak svoji hudbu prý více promyslel, zaměřil se na to, co chce říct, a s novou tvorbou se dostal až k manažerské společnosti, která kdysi opatrovala zpěvačku Ellie Gouldingovou.

Díky tomu si Garratt v posledních dvou letech zahrál například na rockových festivalech v Readingu a Leedsu nebo na Apple Music Festivalu v Londýně. Naposledy hudebník dělal předskokana Mumford and Sons na jejich stadionovém turné.

V anketě BBC Sound of 2016 hlasovalo 144 kritiků, novinářů, bloggerů, dýdžejů či agentů napojených na hudební festivaly. Vloni cenu vyhrálo popové trio Years and Years, které 12. března vystoupí v pražském Foru Karlín. Mezi někdejší vítěze ankety patří zpěvák Sam Smith, Adele nebo Ellie Gouldingová. Také tu čeká koncert v Praze – vystoupí 30. ledna v O2 areně.

Související