Česká republika nevyčerpá podle nejnovějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj za rok 2015 z evropských fondů méně než deset miliard korun. V pátek to řekla ministryně Karla Šlechtová (za ANO), která předpokládá, že to může být i méně než osm miliard.

Odhad z poloviny loňského roku počítal s nedočerpáním 36 miliard korun. O této částce hovořil v pondělí prezident Miloš Zeman, když kritizoval současnou vládu za laxnost a neschopnost.

"Pan prezident je v názorech na čerpání evropských dotací velmi konzistentní. Když říká, že každá nedočerpaná miliarda znamená ušlý zisk, nelze než s ním souhlasit. A předpokládám, že částka 36 miliard korun, ze které vycházel, je právě náš odhad, který jsme sdělovali v polovině loňského roku," uvedla Šlechtová. Začátkem loňského roku se podle ministryně odhady pohybovaly kolem 85 miliard. 

"Ovšem v tuto chvíli musím říct, že na základě dostupných informací, které jako národní orgán pro koordinaci máme, předpokládáme, že výše nedočerpání za loňský rok bude pod deset miliard korun. A můj osobní tip je, že se dostaneme pod osm miliard," věří ministryně.

Česko získalo vyšší sumy díky intervencím ČNB

Šlechtová kritizovala diskontinuitu mezi jednotlivými vládami. "Pokud se mění vláda, tak musí pokračovat v tom, co nastavilo celé programové období, a ne po čtyřech letech, nebo když padne vláda po třech nebo po roce měnit pravidla. To je právě důvod, proč hrozilo nevyčerpání až 85 miliard," řekla ministryně. Podle ní jde o domluvu, vyjednanou s Evropskou komisí na dobu 8-10 let, a to musí respektovat každý politik.

Na konci roku 2015 definitivně skončila možnost čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie za programové období 2007-2013.

Náměstkyně Olga Letáčková poznamenala, že Česko získalo v korunách neplánovaně vyšší sumy peněz díky devizovým intervencím České národní banky. "V listopadu roku 2013 oslabila kurz koruny vůči euru a najednou se objevilo v korunách mnohem více peněz, ale na to, abychom je utratili, jsme měli (rok 2013) pouze měsíc - včetně vánočních svátků. A za tak krátkou dobu nelze zajistit, aby šlo o řádně vynaložené prostředky," řekla Letáčková.

Dopady intervencí ale do určité míry ovlivnily také následující roky. "Pokud se vám najednou navýší prostředky, s nimiž jste nepočítali, musíte je připravit na rozdělení, vyhlásit výzvy, nechat čas na přípravu projektů, vybrat je a ještě jim musí zbýt čas, aby se vůbec naplnily. To je časově velmi napjaté," dodává náměstkyně.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Opravdu přesná čísla budeme vědět začátkem července. Všechny instituce odpovědné za plnění vypsaných programů budou dávat poslední souhrnné žádosti o platbu na ministerstvo financí do konce června," uvádí ministryně Šlechtová.

"Přes všechny kauzy, které se objevily v médiích, toto období přineslo zemi 85 tisíc pracovních míst, ať už vzniklých z přímé podpory zaměstnávání, nebo jako vedlejší efekt činnosti jednotlivých projektů," uvedla ministryně.

V roce 2013 republika nedokázala z evropských peněz využít 11,5 miliardy korun, o rok později devět miliard. Za celé programové období Česká republika podle Šlechtové nedočerpá zhruba 30 miliard korun. Celkově měla k dispozici přibližně 700 miliard korun.