Jakkoliv se Čína může vzhledem ke svým rychlodrahám, mrakodrapům a jiným vymoženostem zdát zemí kráčející k modernitě, zůstává její politická kultura sevřená totalitní ideologií. Patří k tomu i přetrvávající, nám těžko pochopitelný kult prvního komunistického lídra Mao Ce-tunga. Tedy muže, jenž patří spolu s Adolfem Hitlerem a Josifem Stalinem k nejkrutějším diktátorům 20. století. Jeho vláda má na svědomí více než deset milionů lidských obětí a podepsala se na čínských dějinách obrovskou morální a kulturní devastací. Přesto jeho podobizna stále krášlí čínské bankovky, a skupina umělců mu s požehnáním úřadů teď v provincii Hénán dokonce postavila obří, takřka 37 metrů vysokou pozlacenou sochu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru