Irácká armáda po dlouhých bojích dobyla strategické město Ramádí. Převážně sunnitské město, které leží jen 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou fanatiků z Islámského státu v květnu a byla to tehdy potupa nejen pro iráckou armádu, ale i pro Američany, kteří do jejího výcviku a vyzbrojení investovali obrovské prostředky. Nyní se tedy ukazuje, že snad přece jen nešlo o vyhozené peníze. Definitivně se to ale ukáže až v bojích o severoirácký Mosul, který Daeš získal loni zcela bez boje. Ztrátou Mosulu by islamisté přišli o značnou část svých příjmů, které pocházejí z prodeje ropy z okolí města. Daeš má v každém případě problémy, o čemž svědčí i to, že se na internetu objevil projev jeho vůdce Bagdádího, který vystupuje jen velmi zřídka.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru