Irácká armáda po dlouhých bojích dobyla strategické město Ramádí. Převážně sunnitské město, které leží jen 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou fanatiků z Islámského státu v květnu a byla to tehdy potupa nejen pro iráckou armádu, ale i pro Američany, kteří do jejího výcviku a vyzbrojení investovali obrovské prostředky. Nyní se tedy ukazuje, že snad přece jen nešlo o vyhozené peníze. Definitivně se to ale ukáže až v bojích o severoirácký Mosul, který Daeš získal loni zcela bez boje. Ztrátou Mosulu by islamisté přišli o značnou část svých příjmů, které pocházejí z prodeje ropy z okolí města. Daeš má v každém případě problémy, o čemž svědčí i to, že se na internetu objevil projev jeho vůdce Bagdádího, který vystupuje jen velmi zřídka.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru