Jihokorejský výrobce automobilů Hyundai Motor se ve středu předběžně dohodl s odbory na zvýšení mezd a příplatků. Předešel tím potenciálně nákladným stávkám v zemi, kde má stále svou největší výrobní základnu. Dohodu musí v pondělí schválit zhruba 48 tisíc odborových zaměstnanců firmy.

Vedení automobilky přistoupilo na zvýšení základní mzdy o 4,2 procenta. Zaměstnanci navíc dostanou po 20 akciích automobilky, bonusy a příplatkové platby v hodnotě čtyřnásobku základní mzdy plus jednorázový příplatek čtyři miliony wonů (asi 85 tisíc korun).

Od června, kdy začala každoroční mzdová jednání, byli zaměstnanci čtyři dny ve stávce, což znamenalo výpadek produkce v objemu 10 900 automobilů. Další stávky by dál poškodily firemní zisk, který ve třetím čtvrtletí klesl již sedmý kvartál po sobě.

Časté stávky, rostoucí náklady na pracovní sílu a silná domácí měna přiměly automobilku v minulých letech k masivní expanzi v zahraničí. Automobilka mimo Jižní Koreu vyrábí asi dvě třetiny svých vozů proti 20 procentům o rok dříve.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou společností Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u Žiliny na Slovensku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru