Bangladéšská policie v pondělí zatkla 24 lidí, kteří jsou zodpovědní za téměř tři roky starou nehodu v textilní továrně Rana Plaza. Neštěstí zavinilo smrt více než tisícovky lidí. Zatykač vydal nejvyšší soudní dvůr proto, že se opakovaně odmítli dostavit k předvolání.

"Soud přijal celkem 41 žalob proti osobám obviněným z odpovědnosti za úmrtí dělníků v Rana Plaze," řekl prokurátor Anwarul Kabir agentuře AFP s tím, že na 24 z nich museli vydat zatykač poté, co se pokusili uprchnout ze země.

Mezi obžalovanými jsou podle serveru Tribune.com.pk také čtyři státní inspektoři kontrolující bezpečnost budov a továren, které se vláda neúspěšně snažila před stíháním ochránit. Inspektoři totiž jako veřejní činitelé mají státem garantovanou imunitu.

Dalším údajným viníkem je také samotný majitel komplexu devíti budov, které stály na předměstí bangladéšského hlavního města Dháky Sohel Rana.

Rana, který teď ve vazbě očekává soud, čelí velké kritice veřejnosti, když přeživší dělníci po kolapsu budov otevřeně popsali podmínky, ve kterých je bývalý bangladéšský milionář nutil pracovat. Podle některých se nehodě dalo předejít, kdyby vedení továrny opakovaně neignorovalo stížnosti a upozornění dělníků na podezřelé, neustále se zvětšující pukliny ve zdech.

Bangladéšská média Ranu v minulosti opakovaně nazvala "místním gangsterem", který měl napojení i na tamější podsvětí a drogové kartely. Podle BBC stál v čele řady podezřelých podniků, z nichž některé fungovaly pod patronátem politiků.

Textilní továrna se zhroutila 24. dubna 2013 na začátku pracovní doby. Neštěstí, při kterém zahynulo 1129 dělníků, patří mezi nejhorší nehody v továrnách ve světové historii.