Americké lidskoprávní organizace vyzývají americkou hiphopovou zpěvačku a raperku Nicki Minaj, aby zrušila svůj nadcházející koncert v Angole. Prý by jím podpořila autoritářskou vládu tamního prezidenta Josého Eduarda dos Santose, který jihoafrickou zemi vede již šestatřicet let, napsala agentura AFP.

Minaj, která roku 2012 získala cenu Grammy, má vystoupit v sobotu v angolském hlavním městě Luandě na vánočním koncertu, jejž platí komunikační firma Unitel. Ta vznikla roku 2001, sídlí v Luandě a z větší části ji vlastní rodina Dos Santosových.

Za údajný 1 milion dolarů pro Dos Santose před dvěma lety koncertovala i americká zpěvačka Mariah Carey. Také ona tehdy sklidila kritiku lidskoprávních organizací.

„Nicki Minaj jde ve stopách Mariah Carey a bezcitně si bere peníze od diktátora, který tvrdou rukou zaškrtil svobodu slova,“ uvedl Jeffrey Smith z neziskového amerického Centra Roberta F. Kennedyho pro spravedlnost a lidská práva.

„Nepřetržité potlačování základních lidských práv v Angole se dotklo aktivistů, členů opozice, novinářů i hudebníků,“ dodal Smith zřejmě v narážce na rappera Luatyho Beiraoa, který byl letos v červnu zadržen spolu s šestnácti dalšími aktivisty, když se v Angole pokusili zorganizovat čtení z knihy o přechodu diktátorských režimů k demokracii. Nyní jim hrozí, že budou odsouzeni.

Třiasedmdesátiletý angolský prezident Dos Santos, který zemi vede od roku 1979, byl podle AFP v minulosti nařčen, že podporuje korupci, špatně vládne a využívá zastrašovacích prostředků k tomu, aby si udržel moc. Jeho země dlouhodobě trpí chudobou, přestože je druhým největším vývozcem ropy v Africe.

„Nicki Minaj je globální umělkyní. Neexistuje důvod, proč by měla obchodovat právě se zkorumpovaným angolským diktátorem a podporovat jeho rodinnou firmu,“ uvedl Thor Halvorssen, prezident další americké neziskové organizace nazvané The Human Rights Foundation. Ta prý zpěvačce zaslala dopis, v němž vyjmenovala, v jakých ohledech Dos Santos porušuje lidská práva.

Zpěvačka se ke kauze zatím nevyjádřila. Na koncert v Angole minulý týden lákala plakátem nahraným na své facebookové stránky, pro společnost také natočila propagační video.

Angola si minulý měsíc připomněla čtyřicáté výročí od chvíle, kdy získala nezávislost na Portugalsku. Prezident Dos Santos u té příležitosti slíbil, že bude zemi dál rozvíjet. Podle kritiků ale nadále vládne strachem a represemi.

Dos Santose si řada Čechů pamatuje z 80. let minulého století, kdy se hlásil k marxismu a spojenectví s východoevropskými režimy. Komunistické Československo patřilo k největším zastáncům angolského marxistického režimu a poskytovalo mu hospodářskou pomoc, například vybavovalo tamní pivovary a do Angoly dodávalo zemědělské stroje.

Angolský prezident se k marxismu přestal hlásit roku 2002. Jeho nejstarší dcera Isabel dos Santosová se podle časopisu Forbes o jedenáct let později stala první africkou dolarovou miliardářkou díky podílům, které vlastní ve firmách v Angole a v Portugalsku.