Islamistické palestinské hnutí Hamás tu je už 28 let a v těchto dnech se města hlavně v Pásmu Gazy barví do zeleně vlajek hnutí. Někdejší odnož egyptských Muslimských bratří se za ta léta notně proměnila, ale cíl zůstal stejný. "Zcela věříme, že palestinská země je celá − od Jordánu po moře − arabskou islámskou zemí," prohlásil jeden z vůdců hnutí Chalíl Hajá a slíbil ještě větší úsilí o osvobození/dobytí Palestiny (dosaďte dle svého názoru na palestinský konflikt).

Oslavy výročí se bohužel nesou v tradičním duchu. Po tom, co před pár dny bylo na Izrael vypáleno několik raket, izraelské letectvo na oplátku vybombardovalo dvě infrastrukturní centra v Gaze.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru