Společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka usiluje o převzetí košického závodu amerických oceláren U.S. Steel, uvedl slovenský tisk. Mezi oběma stranami už se prý konala i jednání a zástupci Moravia Steel si prohlédli výrobní zařízení továrny U.S. Steel ve východoslovenském městě.

"Oficiální stanoviska k akvizicím vydáváme až ve chvíli, kdy se společnosti dohodnou na uzavření kontraktu nebo akvizici," citoval list Sme mluvčí skupiny Třinecké železárny − Moravia Steel Petru Juráskovou.

Jednání mezi oběma firmami prý zkomplikovala cena, kterou U.S. Steel požaduje za svou slovenskou továrnu.

50 dolarů

O tolik je levnější tuna čínské oceli oproti produkci z košických železáren. Tuna uhlíkové oceli se nyní na světových trzích prodává kolem 500 dolarů.

Spekulace o prodeji košických oceláren se objevily v době, kdy závod čelí konkurenci levné oceli z Číny.

"Tamní ocel se kvalitou přibližuje naší, ale je mnohem levnější. Rozdíl představuje asi 50 dolarů na tunu základního materiálu," řekl šéf odborové organizace košických oceláren Mikuláš Hintoš. Dodal, že cenám čínské oceli nedokáže konkurovat žádný evropský výrobce.

U.S. Steel prodej své slovenské továrny už v minulosti zvažovala. V roce 2013 ale dostala od slovenské vlády úlevy v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí.

Výměnou za to se americká firma zavázala, že si závod na Slovensku ponechá alespoň pět let a že do konce roku 2016 nebude propouštět. Vláda premiéra Roberta Fica tehdy přistoupila k poskytnutí pobídek pro ocelárny v obavě, že případný nový majitel košických hutí by propustil část z více než 10 000 zaměstnanců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru