Ve chvíli, kdy česká politická reprezentace horko těžko schválila jednorázový příspěvek důchodcům a kdy se na sociálním bydlení dodnes nikdo nedokáže dohodnout, jde západní svět, co se týká podpory svých občanů, podstatně dál.

Finsko připravuje zákon, podle něhož by všichni dospělí občané dostávali fixní měsíční dávku. Země si od toho slibuje nejen obrovské úspory na správu sociálních dávek, ale také podporu zaměstnanosti. Podle logiky tamních politiků lidé, kteří budou mít zaručený příjem, budou ochotni vzít jakoukoliv práci, i špatně placenou, hlavně proto, že dostanou něco navíc. Zatímco nyní, když nastoupí do práce, naopak o podporu přijdou. Definitivní podoba zákona bude hotová až v příštím roce, nicméně pořád jde o první zemi na světě, která chce experiment s jednotným příjmem dotáhnout a zavést jej už v roce 2017.

V článku se dále dozvíte

  • I v Česku by jednotná dávka docela dobře nahradila chaotický systém podpor, z něhož nejvíc profitují dlouhodobí příjemci, protože se v něm vyznají lépe než ministryně práce a její podřízení.
  • A možná by nakonec i vyšla levněji.
  • Jenže pokud se chce Česko profilovat jako nízkonákladová země, kde jsou nízké mzdy a kde daně platí jen některé skupiny obyvatel a firem, potom nemůže vyplácet plošnou dávku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru