Skoro se tomu nedá věřit, že Česká republika dlouhodobě platí za zemi s nejmenší mírou chudoby v Evropské unii. Může za to kouzlo statistiky, která v ukazatelích příjmové chudoby, materiální deprivace (tedy když si nemůžeme koupit pračku, telefon, jet na dovolenou apod.) a nízké pracovní intenzity (tedy něco jako průměrná nezaměstnanost v rodině) staví ČR mezi země s nejnižší chudobou. Ba co víc, i s nejmenším sklonem k sociálnímu vylučování. Je to zvláštní nejen kvůli tomu, jak rychle v Česku přibývají sociálně vyloučené lokality, ale hlavně z ryze empirického hlediska. Přijedeme-li do Švédska, jistě nebudeme mít pocit, že je tam více chudých než v Česku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čím jiným si lze dál vysvětlit relativně nízký počet Čechů, kteří mají problémy finančně vyjít?
  • Není to jen fakt, že v sociálně napjatých regionech je laciné bydlení nebo je platí stát.
  • Hlavním faktorem jsou nízké nároky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru