Zisk světového odvětví letecké dopravy příští rok vzroste o deset procent na rekordních 36,3 miliardy dolarů (895 miliard korun). Přispějí k tomu nízké ceny ropy spolu s vysokou poptávkou, předpovědělo ve čtvrtek Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Organizace se sídlem v Ženevě zlepšila předpověď letošního úhrnného zisku leteckých společností na 33 miliard dolarů. Dosud předpovídala, že zisky aerolinek naopak letos klesnou pod 30 miliard USD.

Generální ředitel IATA Tony Tyler uvedl, že poptávka po letecké přepravě letos díky ekonomickému oživení ve světě a poklesu cen pohonných hmot nečekaně výrazně narůstá. "Je to dobrá zpráva," uvedl Tyler podle agentury Reuters.

IATA zastupuje asi 260 přepravců. Ti se na světovém objemu letecké přepravy podílejí zhruba 83 procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru