Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je génius. Před rokem ho notně poškodily uniklé dokumenty v aféře LuxLeaks, kdy se ukázalo, že mnohé firmy v lucemburském daňovém ráji za jeho premiérování platily efektivní daň z příjmu méně než jedno procento. V prosinci 2015 je už však v čele Evropské komise, která bez pardonu vyšetřuje daňovou dohodu Lucemburska s McDonald's, podle níž de facto firma neplatila roky žádné daně. Pro Junckera je to možná osobní politická záchrana. Pro Evropu je to však něco víc. Cílené vlamování evropské exekutivy do daňových dohod evropských států s velkými nadnárodními firmami je začátek horké fáze boje o evropská daňová pravidla pro firmy působící ve více státech. A bylo by dobré, kdybychom věděli, jaká je v této zásadní otázce česká pozice. Což však bohužel netušíme.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru