Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Koaliční rada bude jednat o státním rozpočtu na příští rok a pozměňujících návrzích k němu. Měla by se rovněž zabývat pozměňovacími návrhy ke způsobu jmenování profesorů.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky zahraničního obchodu, stavebnictví a průmyslu za říjen.

Praha. Česká národní banka zveřejní měnovou statistiku k 31. říjnu 2015 - statistická publikace. 

Praha. Vláda bude jednat o návrhu na jmenování ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo návrhu novely zákona o střelných zbraních a střelivu. 

Chartúm. Zástupci Egypta, Súdánu a Etiopie mají jednat o kontroverzním etiopském plánu na výstavbu velké přehrady na Bílém Nilu.

Energetický úřad podporu nevypíše, dokud dotace neschválí Evropská unie

Alena Vitásková, ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Podle ní takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, má jen asi sedm procent příjemců v Česku. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun. Rozhodnutí Vitáskové kritizovalo ministerstvo průmyslu i Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost.

 

Češi v roce 2016 očekávají vyšší mzdy. Odbory vyrážejí do boje o peníze, ČNB s nimi souhlasí

V Česku sílí hlasy vzývající podniky k rychlejšímu růstu mezd. Odbory volají po "konci levné práce", vláda se snaží firmy inspirovat už druhým zvednutím platů státním zaměstnancům během jednoho roku, a k jednotnému chóru za vyšší platy se přidávají dokonce i centrální bankéři, od nichž by to ještě před několika lety málokdo čekal.

O pokračující "střídmosti" ve zvyšování tuzemských mezd mluví i statistický úřad. Od dubna do června mzdy vzrostly o 3,4 procenta, tedy nejrychleji od konce roku 2009. Zatímco ale tehdy Česko procházelo hlubokou krizí spojenou s masivním propouštěním, dnes zažívá hospodářský růst, který se odráží ve zvyšující se poptávce po pracovních silách.

Češi budou muset znovu měnit televize. Kvůli prudkému rozvoji mobilního internetu

Televize, ilustrační fotoSotva si Češi zvykli na digitální vysílání, čeká je další investice do nových televizorů. Česká republika totiž bude muset do roku 2020 přejít na novější normu digitálního signálu, kterou současné přijímače nezvládají. Změnu si vynutil prudký rozvoj mobilního internetu, kvůli kterému musí televizní vysílání opustit část původních kmitočtů. Dostanou je mobilní operátoři.

Česko přestane podporovat vývoz malých uhelných elektráren. Firmy přijdou o miliardy

Snaha omezit globální oteplování tvrdě zasáhne české strojírenství. Členské země OECD, včetně Česka, se nyní dohodly, že přestanou poskytovat exportní financování firmám, jež vyvážejí zařízení pro malé uhelné elektrárny. Týká se to úvěrů České exportní banky a pojištění exportní pojišťovny EGAP.

A české firmy, které jsou historicky v energetickém strojírenství velmi silné, tak přijdou o miliardové zakázky.  "Toto opatření bude mít určitě negativní dopad na český průmysl, z hlediska klimatologie ale má svoji logiku," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Každý zaměstnanec Ferrari dostane 135 tisíc. Jako poděkování za úspěšný rok

jarvis_55df3ffee4b0529095fc553c.jpeg

Výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari dá svým zaměstnancům odměnu 5 tisíc eur (135 tisíc korun) jako poděkování za letošní hospodářské výsledky firmy a úspěšný vstup Ferrari na newyorskou burzu. Oznámil to v pátek podle agentury Reuters mluvčí automobilky.

Ferrari se v současnosti odštěpuje od mateřského koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA), jehož akcionáři ve čtvrtek schválili vyčlenění divize do samostatného podniku. FCA již v říjnu uvedla akcie divize Ferrari na newyorskou burzu. V pondělí 4. ledna se s nimi začne obchodovat na milánské burze.