Ve svém velkolepém díle Nové čtení Marxe se filozof Miloslav Ransdorf rozhořčuje, že "politická kultura vyžaduje radikální etizaci, stará machiavellistická politická kultura pojatá jako sféra manipulace mimo morálku se vyčerpala". Zjevně jsme to však ještě spolu s omnipotentním myslitelem Ransdorfem dosud nepochopili, a tak se Ransdorf zas a znova obětuje, aby nám svým konáním ukázal, v jak vyčerpané machiavellistické politické kultuře doopravdy žijeme. Když už si myslíme, že europoslanec Ransdorf do strašlivější kauzy nemůže zapadnout, vždy se objeví něco nového, co vyrazí dech. Tak je tomu i nyní, kdy se v zastoupení jistého V. H. (jaká jiná zkratka jména by mohla dosvědčit čistotu úmyslu) v Curychu tak vehementně domáhal stamilionů eur, až ho zatkla policie. To je pravý revoluční defétismus intelektuálního synka Lenina, který ví, že nemůže přijít nic radikálně nového, aniž by to staré spektakulárně nelehlo popelem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ransdorf politik tak svým osudem dosvědčuje věty Ransdorfa filozofa.
  • Ten varoval, jak je strašné, aby "svět ekonomiky a moci kolonizoval přirozený svět lidí".
  • Už vám věříme, pane Ransdorfe.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru