Klimatická změna se nevyhne ani Česku, varují vědci z brněnského centra. Hrozí větší sucha a přemnožení kůrovců
Uvnitř komor. Ve speciálních komorách zkoumají vědci jako Alexander Ač například rychlost fotosyntézy při různé teplotě, osvětlení nebo koncentraci oxidu uhličitého. autor: HN – Tomáš Škoda
V moderním českém centru se zkoumá, jaké bude mít dopady globální oteplování.
Přírodovědci, ale i sociologové nebo ekonomové vytvářejí modely budoucnosti i inovativní řešení a technologie, které pomohou adaptovat se na blížící se změnu klimatu.
Poskytli například i podklady pro zástupce České republiky, kteří vyrazili do Paříže na klimatickou konferenci.
Uprostřed polí poblíž Pacova na Vysočině se tyčí ocelová věž, která je podobně vysoká jako pařížská Eiffelovka. Na čtvrtkilometrovém atmosférickém stožáru, jedné z nejvyšších konstrukcí v Česku, poseté měřicími přístroji, zkoumají experti z Centra výzkumu globální změny Akademie věd například to, jak proudí vzduchem oxid uhličitý nebo rtuť.
"Dá se zjišťovat, jak se mění koncentrace měřených látek v čase a v různých výškách nebo odkud znečištění proudí," vysvětluje Alexander Ač, jeden z expertů z ústavu označovaného také jako CzechGlobe.
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká
90
% článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
Zadejte prosím platný e-mail.Tento e-mail je již použit. Zadejte jiný nebo se přihlaste
Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.
Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.
Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.
Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:
Platba kartou
Rychlá online platba
Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.
Víte, že...
můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
KomentářV roce 1997, kdy svět podepsal Kjótský protokol, skoro každý očekával, že to byl jen první krok směrem k velkým redukcím emisí. I tak jsou v...