Uprchlické kvóty nemají mezi zeměmi Evropské unie většinovou podporu. Řekl to předseda Evropské rady Donald Tusk v rozhovoru se šesti evropskými médii. Migranti by podle něho měli být kvůli prověrkám možných teroristických hrozeb drženi až 18 měsíců v zadržovacích centrech napříč EU, což je v souladu s unijním právem.

Tusk zároveň vyjádřil odstup vůči politice otevřených dveří, kterou vůči uprchlíkům uplatňuje německá kancléřka Angela Merkelová.

"Pokud jde o přesidlování či další fázi přerozdělování (uprchlíků), v Evropě nezískáte většinovou podporu. A nejen kvůli východní a střední části Evropy, ale řadě dalších zemí," řekl v rozhovoru podle britského deníku The Guardian bývalý polský premiér. Politika otevřených dveří vůči přistěhovalcům, kterou uplatňuje kancléřka Merkelová, je podle Tuska "nebezpečná".

Liberální politik, který byl v premiérském křesle velkým spojencem Merkelové a podle diplomatů mu kancléřka výrazně pomohla k jeho současné pozici, se těmito slovy zřetelně postavil proti politice Berlína, která v otázce povinných kvót naráží na odpor zvláště zemí ve východní části EU včetně Česka.

Tusk zdůraznil, že uprchlickou otázku je třeba rázněji než dříve řešit i kvůli bezpečnosti, kterou se Evropa zabývá po nedávných pařížských útocích. "Prosím, nepodceňujte roli bezpečnosti. Pokud chcete prověřit migranty a uprchlíky, potřebujete víc času než minutu na sejmutí otisků. V mezinárodním i evropském právu máme lhůtu 18 měsíců jako dobu možnou k zadržení kvůli potřebným kontrolám. Můžete a měli byste zadržet migranty do doby, než bude hotová prověrka," řekl Tusk.

Syřanů je mezi uprchlíky málo

Tusk použil podobně rázná slova zřejmě poprvé; dosud se stejně jako další vedoucí představitelé unie vyjadřoval zdrženlivěji a spíše nabádal členské země k vzájemné solidaritě a přijímání většího počtu uprchlíků.

Muž předsedající summitům EU v rozhovoru zpochybnil údaje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), podle níž tvoří většinu lidí proudících v rámci migrační vlny do Evropy Syřané. Za deset měsíců letošního roku jich mezi běženci a migranty mířícími přes Řecko bylo 388 tisíc z celkového počtu 608 tisíc, uvedla nedávno IOM.

 

"Syřané tvoří jen 28-30 procent tohoto množství, 70 procent z nich jsou migranti (bez práva na azyl). Proto potřebujeme efektivnější kontroly," prohlásil Tusk s tím, že dvě třetiny lidí přicházejících do Evropy by měly být vráceny zpět.

Kontrolní stanoviště, na nichž bude migranty možné prověřovat a zadržet na nezbytně nutnou dobu, by podle něho měly být nejen v zemích tvořících vnější hranici schengenského prostoru, ale i uvnitř.