Spojené státy vysílají na pomoc Iráku speciální expediční skupinu, která má Bagdádu a Kurdům pomoci zvýšit tlak na Islámský stát a provádět samostatné operace v Sýrii. V branném výboru Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu to v úterý prohlásil ministr obrany Ashton Carter. Irák dal najevo, že žádné zahraniční pozemní jednotky nemohou v zemi působit bez jeho souhlasu.

Speciální jednotka má být podle šéfa Pentagonu časem schopna provádět přepady, osvobozovat rukojmí, získávat zpravodajské informace a zmocňovat se vůdců Islámského státu. Ministerstvo obrany je podle Cartera připraveno vytvořit také jednotku zhruba padesáti lidí, kterou by mohlo vyslat na sever Sýrie jako posilu vojáků USA, kteří jsou již na místě.

Irácký premiér Hajdar Abádí v reakci na Carterův projevy vydal prohlášení, podle něhož jeho země žádné cizí pozemní vojsko nepřijme bez předchozího souhlasu. "Irácká vláda zdůrazňuje, že žádná vojenská operace a žádné rozmístění cizích vojsk - speciálních či jiných - na iráckém území není možné bez iráckého souhlasu a bez náležité úcty k irácké svrchovanosti," uvádí se v prohlášení.

Turecko označil Carter za zemi, která by měla v boji s islamisty přidat a měla by zejména posílit kontrolu hranic se Sýrií. "Všichni musíme přidat, Turecko musí přidat zvýšením kontroly své propustné hranice," řekl ministr. Saúdská Arábie a státy Perského zálivu jsou "velmi zaměstnány konfliktem v Jemenu," upozornil Carter.

Americký ministr znovu obvinil Rusko, že veřejně označuje za svůj cíl boj s Islámským státem, ale ve skutečnosti bombarduje síly syrské opozice. "Nastal čas, aby se Rusko přidalo ke správné straně," zdůraznil Carter.