Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a jeho "ministryně zahraničí" Federica Mogheriniová mají důvod k radosti. Dostali totiž od poslanců Evropského parlamentu peníze na další rok. 155miliardový balík v eurech je nejvyšším rozpočtem v historii unie. Tím ale není nejzajímavější. Rozpočet byl schválen nečekaně hladce, přičemž je pravidlem z minulých let, že hádky o rozpočet mezi členskými státy, komisí a europoslanci bývají spíš čím dál prudší.

Všichni klíčoví hráči si ale tentokrát řekli, že ve stínu teroru v Paříži nemá cenu hnát politický souboj na ostří nože. Navíc priority rozpočtu jsou jasné − navýšení peněz na humanitární pomoc a zabezpečení hranic. Obvyklá rozpočtová hádka vypukne až zase za rok.

jarvis_56560ee1498e2af41c02f496.jpeg
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a jeho „ministryně zahraničí“ Federica Mogheriniová mají důvod k radosti.
Foto: Reuters
jarvis_56560ee1498e2af41c02f49a.jpeg
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a jeho „ministryně zahraničí“ Federica Mogheriniová mají důvod k radosti.
Foto: Reuters
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru