Velké černé skříně zabírají asi polovinu rozlehlé bílé místnosti. Vzduch je tu řidší než na Sněžce a skříně jemně hučí. "Menší je Anselm a tenhle velký je Salomon," představuje Martin Palkovič obě zařízení v IT4Innovations, národním superpočítačovém centru v Ostravě, které řídí. V počítačích běží výpočty pro nové léky, simulují se tu crash testy nebo modeluje zemská kůra.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Už dva měsíce běží v ostravském superpočítačovém centru čtrnáctý nejvýkonnější počítač v Evropě s názvem Salomon. Firmy zatím jeho pronájem příliš nevyužívají.
  • Investoři však na existenci projektu reagují kladně, hlásí primátor Ostravy Tomáš Macura i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.
  • Kvůli rychlému pokroku v oboru čeká superpočítače po čtyřech letech fungování kompletní výměna.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.