Prezident Miloš Zeman neodvolá šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou kvůli sporu o vyplácení podpory za obnovitelné zdroje. Po jednání na Hradě to řekli Vitásková a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Vyplacení podpory na začátku prosince projedná vláda, která by měla vyjádřit souhlas s vyhlášením podpory, uvedl Mládek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlavním tématem schůzky byl podle očekávání spor o vyplácení podpory za obnovitelné zdroje, které ERÚ oproti zvyklostem minulých let nechce většině provozovatelů obnovitelných zdrojů pro příští rok vypsat. Podle Vitáskové ze schůzky vyplynulo, že se záležitostí bude zabývat vláda, která by měla úřadu poskytnout garance, aby mohlo být cenové rozhodnutí vypsáno.

"Neříkal bych tomu garance, ale jisté vyjádření toho, že souhlasí s tím, aby paní předsedkyně podporu vyhlásila. Aby nenastaly škody, které by nastaly, pokud podpora vyhlášena nebude," řekl k tomu Mládek.

Ministr také uvedl, že ho prezident vybídl k tomu, aby o schválení podpory pro obnovitelné zdroje v Česku od Evropské komise jednal přímo v Bruselu. "Bohužel se to nepodaří tento týden, protože v Bruselu je složitá bezpečnostní situace, a nepodařilo se potvrdit setkání s paní komisařkou pro soutěžní právo," uvedl Mládek. Schůzka by se podle něj měla uskutečnit v nejbližších týdnech, nejpozději do Vánoc. Právě kvůli chybějící takzvané notifikaci od Evropské komise odmítl ERÚ podporu vypsat. Vláda ale podle ministra nemůže slíbit, že notifikaci zdroje získají do konce roku. "Byť bychom byli velmi rádi," podotkl.

Zodpovědnost za současnou situaci se podle Mládka rozplývá mezi řadu hráčů. "Především by bylo nejjednodušší, kdyby v roce 2012 tehdejší Nečasova vláda rozhodla jednoznačně a dala paní předsedkyni garanci, že to dělá správně," uvedl. "Dostali jsme se do velmi nešťastné situace, kdy už to bylo tři roky vypláceno a najednou by nemělo. Což chápu, že z hlediska firem je velmi těžké," dodal.

Mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Miloš Cihelka řekl, že pokud na Hradě došlo k jakékoliv dohodě, která umožní, aby byla podpora vypsána, je to samozřejmě dobře. "Jakékoliv garance a pseudogarance jsou podle našeho názoru navíc. Pokud ale paní Vitáskovou uklidní natolik, aby její úřad postupoval tak, jak má, tak s tím nemáme problém," uvedl Cihelka.

Asociace, které výrobce zelené energie v ČR sdružují, ve svém společném prohlášení nicméně odkázaly na analýzu právní kanceláře Doucha Šikola. Poukazuje na to, že takzvaná notifikace se vůbec nevztahuje na podporu, kterou zřídil starý zákon o podpoře obnovitelných zdrojů z roku 2005. Pro vydání cenového rozhodnutí proto podle asociací garance české vlády vůbec není potřeba. Dnešní prohlášení podepsali kromě CZEPHO například zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie nebo Česká společnost pro větrnou energii.

Zeman podle Vitáskové řekl, že její odvolání nepřichází v úvahu a že nad tím nikdy neuvažoval. Šéfka ERÚ předpokládá, že dokončí své funkční období do léta 2017. "Pan prezident jasně řekl, že odvolávání paní předsedkyně není na stole," potvrdil slova Vitáskové Mládek. I on předpokládá, že Vitásková své funkční období dokončí.

Ještě před jednáním Vitásková novinářům řekla, že o její odvolání usiluje mafie, proti níž bojuje. "Členové mafie by si přáli, aby mě pan prezident odvolal. Občané by si naopak přáli, ať mě ve funkci ponechá. Takže očekávání má každý jiné. Já očekávám, že mě pan prezident vyznamená za boj proti mafii," řekla před středeční schůzkou Vitásková.

ERÚ minulý čtvrtek rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon. Tzv. notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016. Právě na přelomu desetiletí zažila ČR solární boom. Instalovaný objem solárních elektráren se tehdy zvýšil ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.